Kinija

Pirmą kartą per 7 mėnesius dialogą užmezgė JAV ir Kinijos prezidentai

JAV ir Kinijos prezidentai
JAV ir Kinijos prezidentai

Kinijos prezidentas Xi Jinping pirmą kartą per septynis mėnesius kalbėjosi su savo kolega JAV prezidentu Joe Biden. Baltųjų Rūmų pareiškime teigiama, kad abu lyderiai „aptarė abiejų tautų atsakomybę užtikrinti, kad konkurencija nevirstų konfliktu“. Nuo tada, kai įvyko JAV prezidento Biden inauguracija, abiejų šalių lyderiai kalbėjosi tik antrąjį kartą. Būtent dėl šio fakto manoma, jog JAV ir Kinijos santykiai šiuo metu yra itin įtempti.

Įtempti Kinijos ir JAV santykiai

Teigiama, jog tokie įtempti šalių santykiai kilo iš nesutarimų dėl nuomonių nesutapimo tokiais klausimais, kaip prekyba, šnipinėjimas ir pandemija. Be šių klausimų pagrindinis nesutarimo šaltinis taip pat yra ir klausimai žmogaus teisių ir demokratijos temomis.

JAV kaltina Kiniją genocidu prieš Uigūrų kilmės gyventojus Sindziango provincijoje. Taip pat teigiama, kad Pekinas riboja demokratines teises Honkonge, neseniai priėmęs saugumo įstatymą, kuris, anot kritikų, naudojamas kovojant su protestų dalyviais. Tuo tarpu Kinija yra tvirtai įsitikinusi, jog tokios problemos, kurias Pekinas laiko savo vidaus reikalais, neturėtų sulaukti tokio JAV ir kitų pasaulio šalių įsikišimo bei kaltina Vašingtoną „tepant“ valdančiosios komunistų partijos vardą.

Dar kelios problemos, kurios kiša koją sėkmingam šalių bendradarbiavimui yra dar 2018 metais prasidėjęs Kinijos ir JAV ekonominis karas, konfliktai Pietų Kinijos jūroje bei Kinijos kritika JAV dėl pasitraukimo iš Afganistano.

JAV ir Kinijos skambutis

Baltųjų Rūmų pareiškime teigiama, jog:

„Abu lyderiai turėjo plačią, strateginę diskusiją, kurioje aptarė sritis, kuriose mūsų interesai sutampa, ir sritis, kuriose mūsų interesai, vertybės ir perspektyvos skiriasi.“

Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV sakė, kad skambutis buvo „atviras [ir] nuodugnus“, ir pridūrė, kad jis apėmė „plačią strateginę komunikaciją ir abipusiai rūpimus klausimus“. Pagal CCTV, prezidentas Xi teigė, jog Kinijos ir JAV geri santykiai yra labai svarbūs pasaulio ateičiai ir likimui. Teigiama, jog skambučio metu Kinijos ir JAV prezidentai kalbėjo apie klimato kaitos problemas, o pats skambutis truko 90 minučių.

Kinijos prezidentas taip pat teigė:

„Jungtinių Valstijų politika Kinijos atžvilgiu tam tikrą laiką paskatino Kinijos ir JAV santykius būti gana įtemptais.“

Prezidentas Xi taip pat išskyrė klimato kaitą, pandemijos prevenciją ir kontrolę bei ekonomikos atsigavimą, kaip sritis, kuriose dvi šalys gali sutarti, tačiau vis dar „gerbiant vienas kito pagrindinius rūpesčius ir tinkamai valdant skirtumus“.

Atsakymas į klausimą, kiek progreso šis skambutis suteikė Kinijos ir JAV dvišaliams santykiams, vis dar nėra aiškus. Sunku pasakyti ar toks skambutis parodo šalių bandymą nuoširdžiai gerinti dviejų šalių santykius, ar labiau parodo JAV bei Kinijos santykių „žalos kontrolę“, tačiau ganėtinai aišku yra faktas, jog dvi didžiausios pasaulio ekonomikos turėtų bent jau pabandyti surasti bendrų problemų sprendimų ir klausimų.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Kinija