AktualijosKambodžaKinija

Protestas Kambodžoje dėl Kinijos laivyno bazės

Tonle Sap Kambodžos vėliava. Nuotraukos autorius: CMoravec

Spalio 23 diena Kambodžoje minėta kaip 29-sios Paryžiaus taikos susitarimo metinės. Šiuo susitarimu 1991 m. buvo garantuota taika tarp Kambodžos politinių frakcijų, buvo užbaigti jų ginkluoti susirėmimai ir užtikrinti demokratiniai rinkimai 1993 m. Tačiau minėjimas nebuvo taikus, nes jo metu buvo surengtas protestas Pnompenyje, Kambodžoje, dėl galimo Kinijos laivyno įsileidimo į Ream karinio laivyno bazę.

Ream karinio laivyno bazė

Pirmosios baimės dėl laivyno bazės kilo rugsėjį nugriovus pastatą, kurio statybas finansavo JAV. Į šį įvykį tarptautinė bendruomenė atkreipė dėmesį dėl kasmetinių Kambodžos-JAV karinių pratybų.

Nugriautas pastatas, matomas palydovinėse Ream bazės nuotraukose, ir spėjamas Kinijos planas strateginiais tikslais vieną iš savo karinio laivyno bazių įtvirtinti Tailando įlankoje įkurtoje Kambodžos Ream bazėje. Spalio pradžioje tai vėl paskatino gandus, jog bazės infrastruktūra keičiama siekiant suteikti bazę Kinijai.

Kambodžos vyriausybė paneigė visus gandus. Teigiama, jog tai padaryta siekiant gerinti bazės infrastruktūrą, o bazėje esantys partneriai nepasikeis ir ji išliks atvira visiems. Kambodžos Ministras Pirmininkas Hun Sen jau anksčiau yra teigęs, jog Kinijai nesuteikta išskirtinė teisė naudotis šia baze, nes tai prieštarautų Kambodžos konstitucijai.

Protestas Pnompenyje

Nepaisant oficialių Kambodžos vyriausybės paneigimų, yra nemažai organizacijų ir valstybės piliečių, kurie jais netiki. Tai paskatino Sam Rainsy, buvusios Kambodžos nacionalinės gelbėjimo partijos (CNRP) įkūrėją, kreiptis į piliečius ir pakviesti juos į protestą prie Kinijos ambasados Pnompenyje, o gyvenančius užsienyje – prie jiems artimiausių Kinijos ambasadų.

Dar prieš protestų pradžią, lankydamasis potvynių paveiktose teritorijose, Hun Sen išreiškė nepasitenkinimą opozicijos planais ir perspėjo dėl potvynių keliamo pavojaus bei teisinių priemonių prieš protestuotojus. Ministras pirmininkas taip pat priminė, jog tai jis dalyvavo derybose dėl Paryžiaus taikos susitarimo, todėl jį, kaip ir valstybės konstituciją, išmano geriau, nei kas kitas.

Paryžiaus taikos susitarimo metinių minėjimas taip pat buvo apribotas iki leisto 120 dalyvių skaičiaus. Dėl to daugelis Kambodžoje dirbančių nevyriausybinių, žmogaus teisių ir kitų organizacijų susitiko vietose, kuriose galėjo dalyvauti daugiau žmonių ir kurios susitikimui nesuteikė politinės pozicijos.

„Reuters“ praneša, jog protestas Kambodžoje nebuvo didelis. Policija jį greitai išsklaidė, o kelis protestuotojus – sulaikė. Po protesto policija pareikalavo, kad vietoje dirbę užsienio korespondentai ištrintų užfiksuotą vaizdinę medžiagą.

Šaltiniai

Skaitykite toliau

Aistė Marija Daubaraitė
Šiaurės Korėja, Mongolija, politika, diplomatija.
    Prenumeruoti
    Pranešti apie
    guest

    0 Komentarų (-ai)
    Atsiliepimai
    Peržiūrėti visus komentarus

    Daugiau:Aktualijos