
Ketvirtadienį Mianmare prasidėjo išankstinis balsavimas renkant Sąjungos asamblėjos Viršutinių Tautų ir Žemųjų Atstovų rūmų narius bei valstybinių ir regioninių įstatymų leidėjus Hluttaw. Patys rinkimai vyks lapkričio 8 d., sekmadienį. Spėjama, jog juos laimės atšauktos Nobelio Taikos premijos laureatė Aung San Suu Kyi ir jos vadovaujama partija Nacionalinė demokratijos lyga (NLD), tačiau analitikai jau abejoja šių rinkimų skaidrumu ir rezultatų patikimumu.
Ankstesnių rinkimų rezultatai
Ankstesnius rinkimus 2015 m. Aung San Suu Kyi partija NLD laimėjo ryškia balsų persvara ir užsitikrino daugumą abiejuose Rūmuose, valstybės ir regionų Hluttaw ir absoliučią daugumą Etninių reikalų ministrų portfelių.
Nepaisant gan mažų politinių, socialinių ir ekonominių NLD pasiekimų praėjusios kadencijos metu bei išskirtinai didelio šiais metais rinkimuose dalyvaujančių politinių partijų skaičiaus – jų rinkimuose įregistruota net virš 90 – panašūs rinkimų rezultatai prognozuojami ir šįkart.
Spalio 29 dienos išankstiniai rinkimai Mianmare buvo skirti senjorams nuo 60 metų amžiaus, siekiant apsaugoti juos pandemijos metu. Išankstiniame balsavime dalyvavo ir Aung San Suu Kyi, kuri buvo viena pirmųjų balsavusių.
Aung San Suu Kyi nuo 2015 m. rinkimų laikoma de facto valstybės vadove ir nuo 2016 m. užima specialias Valstybės patarėjo pareigas. Prieš pora metų jai buvo pareikštos pretenzijos dėl netinkamos reakcijos į rohinjų padėtį valstybėje. Tarptautinė bendruomenė rohinjų situaciją Mianmare vertina kaip religija grįstą genocidą, tad silpnas Aung San Suu Kyi atsakas bei nenoras šiuo klausimu bendradarbiauti su Jungtinėmis Tautomis buvo įvertinti itin neigiamai. Tai paskatino tarptautinę bendruomenę atšaukti jai skirtą Nobelio Taikos premiją.
Šių metų rinkimų iššūkiai
Rohinjų klausimas yra ir viena pagrindinių problemų šiųmetiniuose rinkimuose. Valstybėje yra maždaug 600 tūkstančių rohinjų, kurie neturi teisės balsuoti. Be to, jų gyvenamoje Rachinų valstijoje dėl nestabilios situacijos beveik 73% valstijos gyventojų taip pat negali balsuoti. Tai reiškia, jog beveik 2 milijonai piliečių nedalyvauja politiniame gyvenime. Yra pranešimų ir apie kritiškai dabartinės vyriausybės atžvilgiu nusiteikusių asmenų areštavimus.
Mianmare vietomis jau metus laiko apribotas internetas taip pat apsunkina esamą situaciją.
Kitas svarbus klausimas yra Rinkimų komisijos nepriklausomumas ir skaidrumas. Komisiją sudarė NLD partija. Šiuo metu analitikai atkreipia dėmesį, jog Rachinų valstijoje rinkimai vykdomi tik tose rinkimų apygardose, kuriose NLD laimėjo praėjusius rinkimus.
Tarptautinės organizacijos taip pat iškėlė galimą rinkimų pavojų sveikatai dėl COVID-19 pandemijos. Mianmare šiuo metu yra virš 40 tūkstančių užsikrėtusių koronavirusu.
Šie rinkimai Mianmare – vieni pirmųjų pripažįstamų demokratiniais, tačiau galimas etninių mažumų išstūmimas iš politinio valstybės gyvenimo jau kelia nepasitikėjimą rinkimų rezultatais ir jų reikšme valstybei. Al Jazeera praneša, jog Aung Kyaw Htwe, buvęs Arakano nacionalinės partijos kandidatas, ypač nerimauja dėl Rachinų valstijos: „Rinkimų komisijos sprendimas [apriboti balsavima Rachinų valstijoje] užgniaužia konfliktų paveiktų žmonių balsus… Nemanau, kad Rachinų valstijoje bus pasiekta reprezentacinė vyriausybė.“
Šaltiniai
- Al Jazeera, Balsavimo atšaukimas sukelia Mianmaro mažumų rinkėjų pasipiktinimą, 2020.
- CNA, Aung San Suu Kyi pradeda išankstinį balsavimą pagyvenusiems žmonėms Mianmaro rinkimuose, 2020.
Skaitykite toliau
- Tolimieji, Buda su ausinėmis atnešė 2 metus kalėjimo, 2020.
- Tolimieji, Auksinis trikampis: yaba tabletės, 2020.
- Tolimieji, Mitingas Taivane: reikalaujama paleisti Kinijos pareigūnų suimtus žmones, 2020.