#rugpjūčioReligijosCiklaiHonkongas

#rugpjūčioReligijos: Kaip fengšui suformavo Honkongo panoramą

rugpjučio religijos
asociatyvi fotografija. Man Putting Incense in a pot. Autorius: Dương Nhân, Pritaikyta pagal public domain licenciją

Nuvykus į Honkongą, nesunku pastebėti dangoraižiuose ir kituose daugiaaukščiuose pastatuose esančias skyles. Jos yra vadinamos „drakonų vartais“, jų paskirtis – duoti drakonam kelią nusileisti iš Honkongą supančių kalnų viršūnių į jūrą. „Drakonų vartai“ – vienas iš daugelio pavyzdžių kaip fengšui suformavo Honkongo panoramą. Šiame #rugpjūčioReligijos straipsnyje apževelgsime kodėl ir kaip ši senovinė kinų praktika buvo ir yra pritaikoma Honkongo architektūros formavime.

Fengšui (kin. 風水, pinyin: fēngshuǐ), seniau versta, kaip kinų geomantija – pseudomokslinės kinų praktikos, naudojančios įvairias energines jėgas, vadinamas či (kin. 氣, qi) harmonizuoti žmogų su jį supančia aplinka. Nors fengšui kaip praktika nėra laikoma religija, bet yra kilusi iš daoistinės tradicijos ir yra gana glaudžiai susijusi su religija, kaip šventyklų ir kapinių statyba, laidojimo apeigų laiko parinkimas. Honkongo panorama buvo smarkiai paveikta fengšui praktikos, norint sukurti ir gauti kuo geresnę či energiją. Toliau apžvelgsime kelis fengšui architektūros pavyzdžius Honkonge.

HSBC pastatas, centrinis Honkongas

HSBC pastatas, pabaigtas statyti 1985 m. yra laikomas puikiu fengšui architektūros kūriniu. Šio pastato aukštis suprojektuotas taip, kad netrukdytų či energijai plaukti iš kalnų į jūros pusę.

Facade of HSBC Hong Kong headquarters building, and others. Autorius: WiNG. Pagal CC-BY 3.0 licenciją

Vietoj pirmo aukšto, pastato apačioje yra tuščiaviduris, aukštų lubų atriumas, skirtas teigiamai či energijai pritraukti. Atriume esantys eskalatoriai buvo specialiai sukurti ir pastatyti tokiu kampu, kad blogos dvasios negalėtų užkilti į viršų.

Atriumas. Hong Kong HSBC headquarters building. Autorius: Deror_avi. Pagal Creative Commons licenciją

Ant HSBC pastato stogo taip pat yra pastatyti du statybiniai kranai, suformuoti kaip patrankos. Šie kranai yra nukreipti į netoliese stovintį Kinijos banko dangoraižį, kurio bruožai pažeidžia fengšui praktikos nuostatas, o patrankos formos kranai Kinijos banko nešamą neigiamą energiją slopina.

Blogo fengšui architektūra

Honkonge netrūksta ir architektūros pavyzdžių, laikomų blogo fengšui kūriniais. Kinijos banko pastatas, yra vienas ryškiausių tokių pavyzdžių. Šio pastato aštrių kampų, ir trikampių motyvų fasadas ir konstrukcija pagal fengšui pjauna gerą či energiją ir neša blogus nutikimus aplink jį esančiai teritorijai.

Trikampių motyvų fasado Kinijos banko pastatas, HSBC patsatas dešiniau. Autorius: Nextvoyage per Pexels. Pagal Public Domain licenciją

Fengšui meistrų nerimą patvirtino ir nelaimingi atsitikimai, pradėję vykti Kinijos banko bokšto teritorijoje po jo pastatymo. Pavyzdžiui, kompanijos, įsikūrusios šalimai stovinčiame Lippo pastate, po Kinijos banko pastatymo patyrė eilę nelaimingų įvykių, kaip bankrotai ir ištisų kompanijų griūtys. Miesto fengšui meistrai teigia, kad tai Kinijos banko blogo fengšui padarinys.

Kitas blogo fengšui pavyzdys yra Hopewell pastatas, Wan Chai rajone. PO konsultacijos su fengšui meistrais, buvo įvardinta, kad šio pastato siaura, cilindrinė forma per daug primena žvakę ar cigaretę.

Hopewell Centre in Wan Chai, Hong Kong. Autorius: Exploringlife. Pagal Creative Commons licenciją.

Tai kelia aiškias sąsajas su ugnimi ir mirtimi, o tai jau kelia pavojų paties pastato gerovei. Norint išlyginti Hopewell pastato fengšui buvo nuspręsta ant jo sotgo įregnti apvalų baseiną, kaip būdą „užgesinti“ neigiamą ateinančią energiją.

Drakonų vartai

The Repulse Bay. Autorius: Wing1990hk. Pagal Creative Commons licenciją.

Drakonų vartai yra vienas akivaizdžiausių fengšui architektūros pavyzdžių Honkonge, nes atrodo kaip milžiniškas langas iš pažiūros įprastame miesto daugiabutyje. Nuo senovės yra tikima, kad Honkongą supančiuose kalnuose gyvena drakonai, keliaujantys iš kalnų iki jūros ir atgal. Šių drakonų vartų paskirtis yra būtent leisti šiems drakonams, o kartu ir gerajai či energijai plaukti laisvai miesto erdve. Drakonų vartus galima pamatyti pavyzdžiui Repulse Bay esančioje Bel-Air rezidencijoje.

Į Fengšui rimtai žvelgia ir Honkongo vyriausybė. Tarp 2006 m. – 2010 m. Honkongo vyriausybė išmokėjo virš 1 milijono dolerių su „fengšui trikdžių subsidijų“ paskirtimi. (Telegraph, 2010) ir nors tokio pobūdžio ieškiniai nėra itin dažni, bet Honkongo piliečiai vis dėlto turi teisę išieškoti piniginės kompensacijos už jų aplinkos fengšui trikdymą. (gov.hk, 2010) Toks tūkstančių metų senumo tradicijos pritaikymas modernioje didmiesčio panoramoje yra išties netikėtas ir įdomus reiškinys. Tad kitą kartą pažvelgus į Honkongo panoramą, prisiminkite kaip ji buvo sukurta ir fengšui svarbą šio miesto įvaizdyje.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

2 Komentarų (-ai)
Naujausi
Seniausi Populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Įdomu
Svečias
Įdomu
prieš 1 metus

O yra gal kokie nors vyriausybiniai organai, kurie įvertina pastatų projektus dėl jų atitikimo fengšui principams? Nes gal pigiau pakoreguoti projektą nei paskui kompensacijas gyventojams mokėti.