#sausioSpalvosCiklaiHonkongas

#sausioSpalvos: neoninės lempos Honkonge ir jų vizualioji kalba

sausioSpalvos
Originalo autorius: Cottonbro: https://www.pexels.com/@cottonbro; pagal Public Domain licenciją. Pritaikyta ir adaptuota Tolimieji.lt

Vienas labiausiai su Honkongo urbanistiniu identitetu tapatinamu elementų yra naktį šį miestą gyvą padarančios neoninės lempos. Jų įdomios formos, subtiliai sklindanti šviesa ir, paprasčiausiai, gausa – sukūrė savotišką miesto vizualią kalbą. Šiame #sausioSpalvos straipsnyje trumpai apžvelgsime Honkongo neoninių lempų istoriją, šio reiškinio įtaką ir reikšmę vizualiojoje komunikacijoje.

Trumpa, bet šviesi neono istorija Honkonge

Pirmosios neoninės lempos į Honkongą buvo atgabentos XX a. trečiajame dešimtmetyje. Tuomet Honkongas dar buvo Didžiosios Britanijos kolonija. Neoniniai ženklai ypatingai išpopuliarėjo septintajame ir aštuntajame dešimtmečiais. Tuo metu įvairios parduotuvės, restoranai ir naktinių pramogų įstaigos ryškius ženklus naudojo kaip būdą pritraukti klientams.

1960s Sun Ya Hotel, Nathan Road, Mong Kok, šaltinis: Gwulo.com.

 Neono Honkonge populiarumo viršūnėje, verslų savininkai konkuruodavo dėl geresnio, didesnio ar įmantresnio neoninio ženklo nei jų kaimynai ar kiti verslai. Gatvės buvo kone uždengtos šių ženklų gausa. Honkongo savivaldybė pradėjo šiuos įvairiaspalvius naktinio Honkongo vaizdus naudoti atvirukuose ir turistiniuose lankstinukuose. Tokia turizmo taktika buvo sėkminga ir netrukus neoninės lempos tapo svarbiu miesto vizualinio identiteto aspektu.

Vis dėl to, XXI a. pradžioje mieste buvo pradedamos atlikti urbanistinės rekonstrukcijos, įvedami nauji saugumo reikalavimai verslų ženklams. Didelė dalis gatves dengusių ženklų turėjo būti nukabinami dėl saugumo reikalavimo pažeidimų. Taip pat, kartu su LED lempų atėjimu į rinką, ši nauja priemonė pradėjo smarkiai konkuruoti su brangesniu ir daugiau išteklių reikalaujančiu neonu.

Šiandien, neoninės lempos Honkonge yra dažnai minimos kaip miesto kultūrinis paveldas. Honkongo vakarų Kauluno kultūros apygarda nuo 2014 m. kuruoja puslapį Mobile M+: NEONSIGNS.HK. Jame yra renkami Honkongo neoniniai ženklai, aprašomos jų istorijos, interaktyviame žemėlapyje pateikiamos įstabiausios Honkongo neoninėmis lempomis pasižyminčios vietos.

Honkongas naktį. Autorius: Jacob Zatorsky. Pagal public domain licenciją

Neono Honkonge vizualioji kalba

Neoninės lempos ir jų paplitimas Honkongo mieste gali būti laikomas Honkongo aukso amžiaus simbolių. Šio urbanistinio peizažo įtaka yra itin matoma kine ir popkultūroje. Honkongo kino vizualiniu parašu tapo pilnas, chaotiškas, tamsus ir tik blausios neono šviesos apgaubtas miesto vaizdas. Tai puikiai matoma vietinių miesto režisierių filmuose kaip „Chungking Express“ (rež. Wong Kar-wai).

Užsienio režisieriai miesto naktinį veidą pradėjo naudoti futuristiniuose kūriniuose. Pradedant japonų animaciniu filmu „Akira“ (rež. Katsuhiro Otomo) ir tęsiant tokiomis kino klasikomis kaip „Blade Runner“ (rež. Ridley Scott). Iš šių pavyzdžių galima pastebėti intensyvus ir spalvingas Honkongo paveikslas iš neoninių lepų aukso amžiaus paveikė popkultūros suvokimą apie distopinės fantastikos perteikimą.

Iškarpa iš filmo „Blade Runner“, režisierius Ridley Scott, 1982 m.

Vietiniu mastu neoninės šviesos vis dėl to neneša tokios neigiamos prasmės. Atvirkščiai, neoniniai ženklai padėjo sparčiai augančiam miestui formuoti savo identitetą, o jų vizualioji prasmė neša nemažai sentimentalumo. B. Sze Hang Kwok aprašo, kad vietos, ypač urbanistiniame kontekste, įgauna prasmę ne tik per paskirtį ir lokaciją, bet ir per subjektyvų asmens prisirišimą prie vietos. (Hang Kwok, 2020) Toliau dėstydamas autorius pabrėžia, kad neoniniai ženklai tapo architektūriniu miesto elementu, ne tik reklamine priemone, o tai tik pabrėžia neoninių lempų kaip Honkongo vizualinio identiteto detalės svarbą.

Ge Song taip pat išskiria neono ženklų vizualiosios komunikacijos svarbą kalbiniu aspektu. Analizuojant anglų ir kinų kalbos vartoseną ženkluose jis pastebi, kad šiuose ženkluose yra puikiai atspindimas Honkongo kalbinis dvilypumas ir Vakarų bei Rytų kultūrų pritaikymas miesto urbanistiniame kontekste. (Song, 2020)

„Hong Kong, Apr-12“, autorius: maltman23; pagal CC BY-SA 2.0 licenciją

Nors neonines šviesas vis labiau keičia LED lempos, bet visiškai neonas iš Honkongo naktinio paveikslo nedings dar, manau, ilgai. Kelis dešimtmečius gyvavusi gundanti neono vizualinė kalba, stipriai paveikė miesto urbanistinį identitetą. XX a. pabaigoje gatves dengę švytintis ženklai tapo miesto firminiu ženklu ir padarė stiprią įtaką mūsų futurizmo ir mokslinės fantastikos suvokimui. Neono ženklai ir jų išskirtinė šviesa yra skirti nešti prasmę, o taip pat ją suteikia, taip sukurdami turtingą ir išskirtinę vizualinės komunikacijos ir urbanistinio identiteto terpę Honkonge.

Skaitykite toliau

  • Song. G. Hybridity and singularity: a study of Hong Kong’s neon signs from the perspective of multimodal translation, 2020, The Translator, DOI: 10.1080/13556509.2020.1829371
  • Hang Kwok, B. S. The Imageable City – Visual Language of Hong Kong Neon Lights Deconstructed, The Design Journal, 23:4, 535-556, DOI: 10.1080/14606925.2020.1768770
  • Hong Kong Neon Archive
  • Tolimieji, Kodėl žalia Rytų Azijos kalbose kartais yra mėlyna?, 2021
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus