
Pastaraisiais mėnesiais Kinija smarkiai pastiprino spaudimo kampaniją prieš Japoniją Pietų Kinijos jūroje esančioje Senkaku salų teritorijoje. Padaugėjo Kinijos atliekamų oro ir jūrų laivynų operacijų, administracinių reikalavimų. Tokiais būdais Kinija tvirtina, kad kinų vadinamos Diaoju salos priklauso būtent Kinijai.
Kodėl kyla nesutarimai dėl Senkaku salų?
Senkakų salų teritoriją sudaro kelios, 7 km2 užimančios, negyvenamos salos ir yra maždaug 200 km. į pietvakarius nuo Japonijos Okinavos salos. Po pirmojo Kinijos-Japonijos karo, nuo 1895 m. teritorija yra kontroliuojama Japonijos, apart laikotarpio tarp 1945 – 1972 m., kuomet kontrolė priklausė JAV. Senkaku salos, kinų kalboje vadinamos Diaoju, prieš Pirmąjį Kinijos-Japonijos karą priklausė Kinijai. XX a. antrojoje pusėje, atlikus tyrimus, patvirtinančius naftos išteklius prie šių salų, Kinija agresyviau pradėjo tvirtinti savo teises į šią teritoriją.
Salos taip pat tapo Kinijos ir Japonijos nesutarimų židinio tašku. Japonija nepripažįsta ir viešai ignoruoja Kinijos tvirtinimus, o Kinija pastaraisiais metais yra žinoma dėl aršios ir viešai reiškiamos su Senkaku salomis susijusios anti japoniškos retorikos vartojimo.
2012 m. iš privačių savininkų nusipirko tris iš Senkaku salų – tai smarkiai paaštrino anti japonišką sentimentą Kinijoje. Kilo šimtai protestų, siekiančių uždaryti Japonijos ambasadą Pekine. Buvo pastebėtas didesnis Kinijos pakrantės apsaugos laivų kiekis prie Senkaku salų, o kaip atsaką tam Japonija kartais siųsdavo savo karines oro pajėgas į regioną. 2013 m. Kinija sukūrė oro saugumo zoną virš Pietų Kinijos jūros, kuri apėmė ir Senkaku salas. Tai kirtosi su Japonijos identifikacijos zona. JAV taip pat viešai išreiškė savo nuomonę dėl Kinijos ir Japonijos nesutarimų Senkaku salose, teigdama, kad ši teritorija yra įtraukta į JAV-Japonijos dvišalio saugumo susitarimą ir kilus būtinybei, salas gintų JAV pajėgos.
Paaštrėję tarpusavio santykiai tarp Japonijos ir Kinijos
2020 m. Japonijos ir Kinijos santykiai Senkaku salose vėl paaštrėjo, Japonijai pastebėjus Kinijai priklausančius laivus netoli salų šimtą dienų iš eilės. Laivai buvo pradėti pastebėti 2020 m. balandžio 14 d. Japonijos kritikai tokį poelgį laiko „itin rimtu“ ir paskatino Japoniją imtis griežtesnių žvalgybos priemonių Senkaku salose.
Įtampa tarp dviejų valstybių pradėjo kilti ne tik jūroje, bet ir oro erdvėje. Japonijos teigimu, Kinija oro pajėgoms valdyti šiuo metu naudoja naują, arčiau Senkaku salų esančią, oro bazę. Pekinas šią informaciją paneigė. Nepaisant to, įtarimai paskatino Japoniją siųsti savo oro pajėgas į teritoriją žvalgybiniais tikslais.
Kritikai Kinijos veiksmus Senkaku salų teritorijoje vertina kaip įprastiniais Kinijos veiksmais. Teigiama, kad Kinija tokiais būdais primena apie savo būvimą ir toliau stengiasi įtvrtinti savo suverenitetą aplink Senkakų salas.
Skaitykite daugiau:
The Diplomat, Kinijos laivai Senkaku salų teritorijoje: https://thediplomat.com/2020/07/chinese-vessels-enter-senkaku-islands-territorial-sea-for-longest-duration-since-2012-why-now/
Kyodo, Kinijos laivai Senkoku salose laikomi rimta situacija: https://english.kyodonews.net/news/2020/07/e4254412da9f-chinas-longest-dispatch-of-ships-near-senkakus-serious-japan.html
Japonijos URM, Senkaku salos: https://www.mofa.go.jp/region/asia-paci/senkaku/qa_1010.html