
Sausio 15-tą dieną Šiaurės Korėjoje įvyko dar vienas karinis paradas. Tai yra jau antras karinis paradas per kiek mažiau nei tris mėnesius. Šįkart kariniu paradu buvo uždaromas savaitę vykęs Korėjos darbo partijos kongresas. Kaip ir lapkričio mėnesį vykusio parado metu, šįkart buvo viešai buvo demonstruojamas naujas ginklas Šiaurės Korėjos arsenale – povandeniniais laivais leidžiamos balistinės raketos (SLBM).
Karinis paradas ir SLBM raketos
Straipsnio gale galite rasti šio parado transliacijos įrašą. Kaip matoma įraše, parado gale į gatves išrieda sunkvežimiai ant kurių užkrautos prieš tai nematytos artimo-atstumo balistinės raketos ir jau minėtosios povandeniniais laivais leidžiamos balistinės raketos.
Kaip komentuoja Šiaurės Korėjos naujienų agentūra KCNA, „Štai čia matomas pats galingiausias ginklas pasaulyje – viena po kitos SLBM raketos pasirodo aikštėje ir galingai demonstruoja ką gali Šiaurės Korėjos pajėgos.“.

Tiesa, pasauliui parodytos SLBM raketos toli gražu nesukėlė didžiulės nuostabos. Kaip rašėme praeityje, daugybė sutapimų jau prieš tai leido spekuliuoti apie povandeninius laivus ir jais paleidžiamas balistines raketas.
Kim Jong-un pažadas pristatyti naujus ginklus, karinis paradas bei prieš metus Korėjos centrinės naujienų agentūros (KCNA) paviešintos naujos ginkluotės fotografijos leido spekuliuoti, jog Šiaurės Korėja stato povandeninius laivus.
Spekuliacijos didele dalimi pasitvirtino, nes, pasak Pietų Korėjos valdininko Ha Tae-keung, yra statomi du povandeniniai laivai. Nacionalinė žvalgybos agentūra praneša, jog vienas iš jų yra patobulintas Romeo klasės modelis – panašų Šiaurės Korėja jau turi iš anksčiau. Antrasis yra specialiai sukurtas gabenti ir paleisti balistines raketas (SLBM).
Kim Jong-un 2018 m. paskelbė tarpžemyninių balistinių raketų bei atominių ginklų bandymų moratoriumą, tačiau jis negalioja SLBM testams. Dėl to šis bandymas nebuvo pirmasis nuo moratoriumo. 2019 m. vykdytas bandymas Japonijos buvo pasmerktas kaip JT Saugumo Tarybos rezoliucijų pažeidimas.
Šįkart, skirtingai nei lapkričio parado metu, nebuvo demonstruojamos tarpžemyninės balistinės raketos (ICBM) kurios galimai galėtų pasiekti net JAV.
Reakcija į Šiaurės Korėjos karinį paradą
Kad ir kaip grėsmingai atrodytų Šiaurės Korėjos turima ginkluotė, ekspertams tai sukėlė dvejopas reakcijas. Kaip teigia Ewha universiteto profesorius Leif-Eric Easley, paradas kelia mintis ne apie Šiaurės Korėjos provokacijas, o apie keistą prioritetų pasirinkimą.
Šiaurės Korėjos ekonomika yra smarkiai pažeista dėl Koronaviruso pandemijos ir uždarytų sienų, netinkamų vidaus įstatymų ir įvestų tarptautinių sankcijų. Nepaisant to, o gal būtent tai ir yra priežastis, Kim Jong-unas telkia daugiau resursų į Šiaurės Korėjos karinę ginkluotę ir paradų organizavimą.
Primename, jog šio Korėjos darbo partijos kongreso metu įvyko keletas reikšmingų įvykių – Kim Jong-unas perėmė savo tėvo titulą, o jo sesuo, Kim Yo-jong, buvo pašalinta iš Korėjos darbo partijos vykdomojo organo narių sąrašo.
Skaitykite toliau:
- Reuters, North Korea shows off new submarine-launched missiles after rare party congress, 2021.
- BBC, North Korea unveils new submarine-launched missile, 2021.
- Tolimieji, Kim Jong-unas perima aukščiausią partijos postą, 2021.
- Tolimieji, 75-ųjų Partijos Įkūrimo metinių minėjimo paradas, 2020.
- Tolimieji, Naujausia Šiaurės Korėjos karinė technika, 2020.