Mokslas ir ITPolitikaSingapūras

Singapūre pateiktas įstatymo projektas kovai “su užsienio kišimusi”

person using a laptop to browse the internet
Naršymas internete. Fotografijos autorė: Karolina Grabowska Pexels.com

Šį pirmadienį Singapūro vyriausybė parlamente pristatė kontraversišku laikomą įstatymo projektą. Projektas skirtas užkirsti kelią nepageidaujamam „užsienio šalių kišimuisi“ į Singapūro vidaus reikalus. Kitaip sakant, yra siekiama įgalinti atitinkamas institucijas imtis veiksmų prieš „priešiškas informacines kampanijas“. Kontraversišku laikomas projektas sukėlė diskusijas.

Užsienio kišimosi (atsakomųjų priemonių) įstatymo projektas (angl. The Foreign Interference (Countermeasures) Bill) taikosi į tokį turinį internete, kuris galėtų kelti kažkokią trumpalaikę ar ilgalaikę žalą, kurios būtų galima išvengti. Kalbama apie tokį turinį, kuriame, pvz., skatinamas smurtas, neapykanta tarp žmonių, ar vyksta kišimasis į šalies politinį gyvenimą.

Kaip teigia vienas iš Singapūro ministrų, ir šio įstatymo projekto rengėjų,

„Pastaraisiais metais esą daugybė pavyzdžių, kuomet socialinės medijos ir komunikacijos technologijos yra išnaudojamos mūsų nenaudai. Slaptos, koordinuotos ir sudėtingos užsienio šalių veiklos lemia tai, jog yra manipuliuojama viešąja nuomone, teršiamas demokratinių institucijų orumas, poliarizuojama visuomenė, net daroma įtaka šalies rinkimų rezultatams.

Įstatymo išimtys

Verta paminėti, jog naujasis įstatymas dalinai negaliotų Singapūro gyventojams. Jie toliau galėtų viešai išreikšti savo politines pažiūras, tačiau su sąlyga, jog patys neturėtų jokių politinių sąsajų su kitomis valstybėmis. Taip pat išimtys būtų taikomos ir patiems užsieniečiams, bei jų pranešimams – vėlgi atsiranda sąlyga, jog pasisakymai privalo būti laužti ne iš piršto, paremti faktais ir pateikti tvarkingai.

Čia pat teigiama, jog tuo atveju, kai socialinėms medijoms nepavyktų užkirsti kelio „užsienio šalių kišimuisi“, įsiterpti privalėtų interneto paslaugų tiekėjai. Jų darbas būtų gan paprastas – vietos gyventojams būtų apribojamas priėjimas prie galimai „pavojingų“ socialinių medijų. Šio projekto problema yra tame, jog nėra aiškios jo ribos. Galimas scenarijus paprastas – socialinėje platformoje „Facebook“ atsiranda informacijos. kuri nusižengia šiam naujajam projektui. Tai seka atitinkamų institucijų kreipimasis į „Facebook“ ir prašymas pašalinti informaciją, tačiau kas atsitiktų jei „Facebook“ atsisakytų pašalinti informaciją? Ar Singapūro gyventojai prarastų priėjimą prie didžiausios socialinės platformos pasaulyje?

Ne pirmasis toks įstatymas

Lygiai taip pat būtina paminėti, jog šis įstatymo projektas yra labai glaudžiai susijęs su kitu, 2019-aisais metais pristatytu projektu, kuris numato melagienų internete taisymą. Šio projekto veikimo principas yra ganėtinai paprastas – atitinkamos instancijos yra įpareigojamos stebėti naujienų sklaidą internete ir atradusios melagieną, turi pilną teisę ją pašalinti arba redaguoti.

Turbūt nedaug nuostabos turėtų kelti tai, jog šis 2019-ųjų metų projektas taip pat susilaukė pykčio bangos iš įvairių žmogaus teisių organizacijų, kadangi melagienų naikinimo projektas suteikia puikią terpę įvesti Singapūre savotišką cenzūrą. Valdžiai nemalonios naujienos gali būti pripažįstamos kaip melagienos, o tai lemtų jų ištrinimą iš interneto platybių, arba tiesiog redagavimą į kažką naudingo valdžiai. Bet kuriuo atveju, šis melagienų naikinimo projektas iš 2019-ųjų metų, dar nėra pilnai įteisintas ir veikiantis. Tai reiškia, jog naivu tikėtis, jog šis, naujasis projektas, bus įteisintas akimirksniu.

Skaitykite toliau:

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus