
Kiekviena tauta turi savo prietarų. Šiais laikais daugiau dėmesio yra skiriama racionalumui ir prietarai nebėra tokie populiarūs, kokie buvo seniau, tačiau kai kuriose šalyse vis dar galima sutikti įdomių prietarų. Korėjiečių prietarai vakariečiams gali pasirodyti gana keisti, tačiau geriau įsigilinus į šių atsiradimo priežastis, šie tampa ne tokie ir neįprasti. Kai kurie korėjiečių prietarai yra atkeliavę iš kinų kultūros, kai kurie susiformavo pačių korėjiečių kultūroje.
1. Nešvilpauti nakties metu
Pirmasis, gana įdomus korėjietiškas prietaras, yra tai, jog nakties metu nėra patariama švilpauti. Taip yra todėl, jog sakoma, kad švilpaujant po saulėlydžio galima į namus prikviesti vaiduoklių, demonų ar kitų ne itin draugiškai nusiteikusių dvasių. Kitoje prietaro versijoje teigiama, jog vietoje vaiduoklių ir dvasių, švilpaujant nakties metu, namuose atsiras gyvačių.
2. Nerašyti gyvo žmogaus vardo raudonu rašalu
Antrasis prietaras korėjiečių kultūroje atsirado jau ganėtinai senai. Anksčiau korėjiečių šeimos registruose raudonu rašalu buvo užrašomas mirusių šeimos narių vardas. Būtent todėl, gyvo žmogaus vardo rašymas raudonu rašalu reiškia faktą, kad užrašytojas tam žmogui linki mirties. Nors šiais laikais raudonu rašalu mirę šeimos nariai nebėra rašomi, o ir pats prietaras nebėra toks populiarus, vis dar yra žmonių, kurie galvoja, jog gyvų žmonių vardus raudonu rašalu užrašyti yra itin nemandagu.
3. Ventiliatoriai – žudikai
Trečiasis prietaras apie ventiliatorius-žudikus yra vienas populiaresnių. Šis prietaras Korėjoje atsirado jau tada, kai XX amžiuje elektriniai ventiliatoriai atsirado Korėjoje. Prietaras teigia, jog elektrinio ventiliatoriaus naudojimas kambaryje su uždarytomis durimis ir langais sukels mirtį. Iš pradžių šiuo prietaru buvo tikima būtent dėl to, jog uždaroje patalpoje ventiliatorius nuolat cirkuliuos seną orą, neatnešdamas naujo deguonies ir sukeldamas uždusimą. Nors tam patvirtinti nebuvo atlikti jokie moksliniai tyrimai, tačiau šiais laikais ventiliatoriai turi automatinio išsijungimo miegant funkciją.
4. 4 – itin nelaimingas numeris
Tai yra vienas iš prietarų, į korėjiečių kultūrą atkeliavusių iš Kinijos. Kinijoje numeris 4 (四 Sì) skambiai itin panašiai, kaip žodis „mirtis“ ( 死 Sǐ), būtent dėl to, 4 yra laikomas itin nelaimingu skaičiumi. Kai kurie pastatai P. Korėjoje bei Kinijoje vietoje skaičiaus 4 (žymint aukštus) yra naudojama raidė F. Šis prietaras tikriausiai yra vienas iš tų, kuris yra labiausiai paplitęs ir tarp šių laikų žmonių.
5. Pasirinkti teisingą dieną persikraustymui
Pagal šį prietarą persikraustant iš vienų namų į kitus yra labai svarbu pasirinkti tinkamą datą. Yra tikima, kad jeigu kraustymosi metu bus nepalankus metas būtent šiai veiklai, į namus nekviestos gali ateiti visokios dvasios, demonai ar šmėklos, taip pat pritraukiant ir nesėkmes. Šiais laikais kai kurios P. Korėjos kraustymosi įmonės netgi turi gerų ir blogų datų kalendorių „손없는날 달력” (soneomneunnal dallyeok, evil spirit-free day calendar). Nors visgi nėra žinoma kuo dienos skiriasi ir kas iš tiesų padaro dieną itin tinkamą kraustymosi procesui. Taip pat nepatariama ir prieš išsikraustymą tvarkytis, kadangi taip dvasios supras, jog namų savininkai išsikrausto ir keliaus kartu!
6. Nestatyti veidrodžio priešais duris.
Nors ir vakarų pasaulyje prietarai susiję su veidrodžiais nėra reti, korėjiečiai į veidrodžius „žiūri“ kiek kitaip. Korėjiečiai tiki, jog veidrodžio negalima statyti tiesiai priešais duris. Sakoma, jog veidrodžio negalima statyti ar kabinti būtent tokioje pozicijoje dėl to, jog taip veidrodis neleis sėkmei įeiti į namus, šią atspindėdamas.
7. Varnų verksmas
Dar vienas prietaras yra tas, jog varnų verksmas ar itin graudus karksėjimas, reiškia, jog žmones aplankys nesėkmės. Taip yra todėl, jog korėjiečiai tikėjo, kad varnas traukia mirtis, todėl šios buvo asocijuojamos su blogais įvykiais, mirtimi ar tiesiog nesėkmėmis. Taip pat yra tikima, jog varnos karksi prie tų namų, kuriuose per ateinančią savaitę atsitiks kokia nors nelaimė ar nesėkmė.
8. Nedėti kojos ant durų slenksčio.
Paskutinysis prietaras Korėjoje atsirado po Mongolų invazijos į Goryeo. Kadangi tuo metu, kai žmogus mirdavo, šis dar kelias dienas būdavo laikomas namuose, kol galiausiai iš namų mirusysis buvo išnešamas karste. Čia namų slenkstis atspindi slenkstį tarp gyvų žmonių pasaulio ir pomirtinio pasaulio. Kai karstas peržengia namų slenkstį ir yra išnešamas, šis atsiskiria nuo gyvų žmonių pasaulio. Dėl to yra sakoma, jog gyvam žmogui nėra gerai lipti tiesiai ant slenksčio, o daug geriau šį tiesiog perlipti.
Būtent 8 prietarus šiandien perskaitėte dėl to, jog numeris 8 korėjiečių bei kinų kultūrose yra itin laimingas skaičius. Tikima, jog šis atneša pinigus ir sėkmę. Taip pat ne visi gyvūnai korėjiečių kultūroje yra tokie nemėgstami, kaip varnos. Kiaulės – visiškai atvirkščiai. Sapnuose pamačius kiaulę galima laukti sėkmės ir turtų. Būtent todėl linkime jums sapnuoti paršiukus ir skaičių 8, kad šie 8 korėjiečių prietarai netaptų realybe!
Šaltiniai
- Theculturetrip, 10 prietarų, kuriais korėjiečiai vis dar tiki ir šiandien, 2018.
- Soompi, 13 unikalių Korėjos prietarų, apie kuriuos galbūt nežinojote, 2018.
- 90daykorean, Korėjos prietarai, kurie gali išgelbėti tavo gyvybę, 2020.
Skaitykite toliau
- Tolimieji, #spalioŠiurpės: Azijos archeologinės mįslės, 2020.