#spalioŠiurpėsCiklai

#spalioŠiurpės: dingę žmonės Azijoje

300 milijonų jenų apiplėšimas

Kasmet pasaulyje fiksuojami šimtus tūkstančių viršijantys dingusių žmonių atvejai. Raudonojo Kryžiaus 2018 m. duomenimis tokią statistiką galima vertinti kaip precendento neturinčią pasaulinio lygio krizę. Gera žinia – dingę žmonės didžiąją laiko dalį yra surandami ir saugiai grąžinami namo. Vis dėl to dalis dingusių žmonių bylų nėra išsprendžiamos ar paaiškinamos ir toliau kelia tyrėjų bei paslapčių entuziastų susidomėjimą. Šiandien apžvelgsime kelis iš įdomiausių dingusių žmonių atvejų ir bylų Azijoje.

Gil Perez – teleportavęsis kareivis

Gil Perez istorija kelionės erdve istorija labiau primena XVI a. pasaką ar legenda, tačiau tai yra vienas mįslingiausių nepaaiškintomis aplinkybėmis dingusių žmonių pasakojimų Azijoje.

 1953 m. spalio 24 d. Ispanijos imperijos kareivis Gil Perez savo pamainos metu turėjo saugoti gubernatoriaus rezidenciją, esančią to meto Ispanijos valdomoje Generalinėje Filipinų Kapitonijoje, dabartinėje Filipinų sostinėje – Maniloje. Šios dienos išvakarėse Kinijos piratų buvo nužudytas gubernatorius Gómez Pérez Dasmariñas, tad dirbantys kareiviai saugojo rezidenciją ir laukė naujojo gubernatoriaus atvykimo. Tačiau Gil Perez pradėjo jaustis silpnai, jam pradėjo svaigti galva. Pagal pasakojimą, jis atsirėmė į sieną pailsėti ir momentui užmerkė akis.

La Plaza Mayor, kur tariamai atsiduūrė Gil Perez, Šaltinis: Dorothy Sloan, pagal Public Domain licenciją

Po kelių sekundžių atsimerkęs kareivis buvo už 9,000 jūrmylių nuo Manilos –  dabar jis buvo Meksiko mieste. Išskirtine uniforma apsirengusį G. Perez sulaikė Meksikos kareiviai ir tardė dėl galimų jo buvimo Meksikoje priežasčių. Norėdamas įtikinti savo neeiliniu pasakojimu, G. Perez Meksikos kareiviams nupasakojo keistojo vakaro įvykius, o taip pat papasakojo apie Meksikos kareiviams dar nežinomą Maniloje įvykdytą gubernatoriaus žmogžudystę. Dėl keistų istorijų Meksikos kareiviai G. Perez laikė velnio siųstu demonu.

Po 2 mėnesių iš Filipinų atvykus Ispanijos laivui, jame buvę kareiviai tvirtino G. Perez istoriją ir jo būvimą Maniloje spalio 24 d. Išsamesnių istoriją nupasakojančių šaltinių rasti yra sunku, tad plačiai istorija yra laikoma fiktyvia. Nepaisant to, šis pasakojimas vis dar masina entuziastų ir kritikų vaizduotes.

Peng Jiamu dingimas Lop Nur dykumoje

Peng Jianmu (kin. 彭加木) buvo plačiai žinomas kinų biochemikas ir tyrinėtojas, be žinios dingęs 1980 m. birželio 17 d. Jo byla yra gana plačiai aprašyta tiek kinų, tiek anglų kalbomis dėl ją supančių nepaaiškinamų aplinkybių ir detalių.

Peng Jiamu, Šaltinis: Wikipedia, Pagal Public Domain licenciją

1925 m. Kinijos Guangdong provincijoje gimęs Peng Jianmu ilgą laiką dirbo Šanchajaus biochemijos ir ląstelių biologijos institute ir nuo 1956 m. dalyvavo bei vadovavo kelioms mokslinėms ekspedicijoms Sindziange. 1980 m. Sindziango Lop Nur (kin. 罗布泊) dykumoje, dar vadinamoje „keliaujančiu ežeru“, jis vadovavo 11 mokslininkų komandai savo paskutinėje savo vykdytoje ekspedicijoje.

Birželio 17 d. ankstyvą popietę mokslininkas savo komandai paliko trumpą raštelį,: „išėjau į Rytų pusę ieškoti vandens.“ Dėl vandens stygiaus ekspedicijos nariai telegrama buvo susisiekę su gelbėjimo tarnybomis, o papildomos atsargos turėjo atkeliauti jau kitą, dieną. Nepaisant to Peng Jiamu leidosi į paieškas pavojingoje teritorijoje. 10,000 km2 plotą užimanti Lop Nur dykuma yra žinoma dėl greitai kintančio smėlio kopų reljefo ir sauso bei dienomis itin karšto, o naktimis ypatingai šalto oro sąlygų. Birželio 24 dieną CCP radijo imtuvu buvo pranešta apie garsaus mokslininko dingimą. Nepaisant didelio masto paieškų sraigtasparniais ir smėlio džipais, Peng Jiamu niekad nebuvo surastas.

Peng Jiamu paliktas raštelis, Šaltinis: China Daily

Istorija susilaukė didelio dėmesio, nes mokslininkas puikiai pažinojo tiriamą teritoriją, tad jo dingimas plačiajai publikai kėlė dar daugiau klausimų. Kai kurie entuziastai netgi teigia, kad mokslininką galėjo pagrobti ateiviai. Kiti šiurpesni variantai teigia, kad Peng Jiamu nužudė ekspedicijos kolegos, iškeliama ir jo dezertyravimo į to meto Sovietų Sąjungos teorija.

Šri Lankoje masiškai dingę žmonės

Politiniais nesutarimais grindžiami žmonių dingimai yra vieni daugiausiai analizuojamų ir intriguojančių žmonių dingimo atvejų. 1999 m. Jungtinių Tautų atliktame tyrime, Šri Lankoje nuo 1980 m. be žinios dingo daugiau nei 12,000 asmenų –  tuo metu tai buvo antras aukščiausias dingusių žmonių kiekis pasaulyje. Šis tyrimas taip pat teigia, kad asmenys be žinios dingdavo juos sulaikius Šri Lankos saugumo pajėgoms.

Įvairios žmogaus teisių apsaugos organizacijos kaip Amnesty International, Human Rights Watch ir Asian Human Rights Commision teigia, kad dingę žmonės buvo pagrobti ir galimai vėliau nužudyti  Šri Lankos paramilitarisitnių grupių ir Šri Lankos Tamil karinių grupuočių. Šri Lankos Tamil militaristinės grupuotės tapo matomos viešojoje erdvėje XX a. aštuntajame dešimtmetyje ir aktyviai kovojo prieš Šri Lankos to meto valdžią, norėjo įsteigti nepriklausomą Tamil Eelam valstybę šiaurinėje Šri Lankos dalyje.

2016 m. Šri Lankos vyriausybės buvo pripažinti 65,000 dingusių žmonių atvejai. Jų priežastis oficialiai įvardinta Šri Lankos pilietinis karas ir marksistinis sukilimas šalyje. Viešas šių įvykių pripažinimas ir įstaigų kaip Dingusių Asmenų Biuras (ang. Office of Missing Persons, OMP) įkūrimas leido nukentėjusiems dingusiųjų artimiesiems teikti paraiškas finansinėms pašalpoms dėl nuostolių.

Skaitykite Toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus