#spalioŠiurpėsCiklai

#spalioŠiurpės: kaip (ne)aApsigyventi su vaiduokliu Rytų Azijoje?

300 milijonų jenų apiplėšimas

Ar gyventumėte dabartiniuose savo namuose, jeigu žinotumėte, kad būtent juose mirė žmogus? O galbūt prisibijotumėte dalintis gyvenamąja erdve su galimu vaiduokliu? Tokias mintis ir vaizdinius mes Lietuvoje, o, sakyčiau, ir Vakarų kultūroje esame linkę palikti fantazijoms ir siaubo pasakoms bei filmams. Rytų Azijoje kitą vertus į nekilnojamą turtą, kuriame įvyko žmogaus mirtis, yra žiūrima gana rimtai. Naujienos apie tragišką istoriją turinčių namų pardavimą pasiekia naujienų pirmuosius puslapius, egzistuoja ir išmaniosios programėlės, skirtos tokias vietas parodyti žemėlapyje ir aprašyti jų istoriją. Šiame straipsnyje apžvelgsime keistas su mirtimi ir nekilnojamu turtu susijusias istorijas iš Kinijos, Japonijos ir Honkongo.

Namai kartu su vaiduokliu Kinijoje – pigiau

Kinijos nekilnojamojo turto kainos pastarąjį dešimtmetį smarkiai iššoko į viršų. Nemaža dalis žmonių vis labiau pradėjo kreipti dėmesį į namus ar butus, turinčius žiaurią praeitį. Dažnas suka galvą ar verta už mažesnę būsto kainą galimai gauti ir nepageidaujamą svečią. Pasak kinų prietarų, namai ir pastatai, kuriuose žmonės mirė žiauria mirtimi yra pavojingi ir juose gyvenantiems gyviesiems. Taip yra dėl tikėjimo, kad tokiuose namuose vaidenasi kerštingos dvasios, siekiančios atnešti negandas.

Didelė dalis Kinijos investuotojų ir nekilnojamo turto agentūrų vengia apsiimti tokias problemas, taip pat tikėdami, kad šie namai atneš negandas ir jų verslui. Tokio tikėjimo galimu vaiduokliu rezultatas – beveik dvigubai mažesnės kainos namų, kuriuose įvyko nenatūrali mirtis. Tačiau dėl kylančių NT kainų šalyje, Kinijos rinka po truputį labiau perka Siongdžai (kin. 凶宅, Xiōng Zhái) arba „namus, kuriuose vaidenasi“.

Vienas tokio tipo namų pardavimų 2018 m. pasiekė ir viešąją erdvę, kuomet devynių miegamųjų vila buvo parduota už 4.35 milijonus juanių (apie 500 tūkst. eurų). Palyginimui, panašios vilos Nankine kainuoja maždaug keturis kartus daugiau. 420 m2 plotą užimančioje viloje Nankine 2011 metais buvo žiauriai nužudytas jos praeitasis savininkas. (the Sixth, 2018) Dėl nenorimo namo statuso vilos kaina ženkliai krito. Nepaisant to, vilą pavyko gana greitai parduoti. Galbūt tokio tipo pardavimai byloja, kad XXI a. Kinijoje vis mažiau žiūrima į prietarus, o namai yra vertinami labiau objektyviai.

Džiko buken – stigmatizuotas nekilnojamasis turtas Japonijoje

Japonijoje, panašiai kaip ir Kinijoje į namus, kuriuose įvyko nenatūrali mirtis yra žiūrima atsargiai. Čia tokio tipo namai yra vadinami Džiko Buken (jap. 事故物件, Jiko Bukken) arba „nelaimingo atsitikimo teritorija“. Formaliai tokie namai dar yra vadinami Šinriteki Kaši Buken (jap. 心理的瑕疵物件, Shiriteki Kashi Bukken). Kaši (jap. 瑕疵) šuo atveju reiškia trūkumas, klaida arba yda. Į šias klientą galimai atgrasančias ydas yra įtraukti dalykai kaip: žmogžudystė,  savižudybė, šeimos savižudybė, padegimas, informacija ar netoliese aktyvi jakuza ar religinio kulto veikla. (JPC, n.d.)

Oshima teru puslapio žemėlapis. Žemėlapyje žymimos vietos, kuriose įvyko nenatūrali mirtis. Šaltinis

Vis dėl to, norintiems išvengti apsigyventi tokiuose namuose, tenka pasistengti. Taip yra todėl, kad legaliai nekilnojamojo turto agentūros neprivalo atskleisti kaši-trūkumo priežasties. Puslapiuose kaip „Tofugu“, skirtuose aprašyti gyvenimą Japonijoje, galima rasti ir straipsnių, nurodančių kokių klausimų reikėtų klausti būsimo nuomininko ar nekilnojamo turto agentūros agento, norint sužinoti koks yra džiko buken buto trūkumas.

Kiti puslapiai internete kaip „SUUMO“, kuriuose keliami nekilnojamojo turto skelbimai, į šią džiko buken problemą žiūri kiek įnovatyviau. Puslapio kūrėjai nesigėdija paskelbti buto praeities ir dažnai detaliai aprašo ten nutikusius žiaurius įvykius. Kai kuriuose skelbimuose bandoma būsimą pirkėją įtikinti džiko buken būsto pranašumu. Žinoma, dažniausiai pabrėžiama žema tokio būsto kaina.

Programėlė rodanti vaiduoklius Honkonge

Honkongo nekilnojamo turto kainos yra vienos didžiausių Rytų Azijoje dėl gyvenamosios erdvės trūkumo. Ši rinka taip pat yra labai konkurencinga. Dėl to „Spacious.hk“ nekilnojamo turto agentūra sukūrė internetinę svetainę ir išmaniąją programėlę, leidžiančią ieškantiems naujo būsto patogiai ir greitai žemėlapyje rasti būsto skelbimus.

Pokemon GO žaidimo įkvėptoje programėlėję aprašoma rajono, kuriame yra būstas aplinka, saugumas, atstumas nuo namų iki metro stoties, vaizdas pro langą. Pažymimas ir kitas svarbus klausimas – ar namuose yra vaiduoklių. Tiksliau, programėlėje vaiduokliu yra sužymėti namai, kuriuose įvyko nenatūrali ar kitaip žiauri mirtis. (NY Times, 2016) Taip yra todėl, kad Honkonge, labai panašiai kaip Kinijoje ir Japonijoje, yra tikima, kad tokie būstai sekantiems gyventojams atneša nelaimes.

Spacious programėlėje nurodytas pastatas, kuriame vaidenasi, su komentaru. Šaltinis

Reiktų paminėti, kad ne tik perspektyvūs pirkėjai, bet nekilnojamo turto agentūros atidžiai stebi galimai „apsėstus“ namus, nes tokio tipo pastatams Honkongo bankai yra mažiau linkę suteikti paskolas. Žinoma, dėl žiaurios praeities. Panašus puslapis į Spacious, „Squarefoot.com“ turi jų  vadinamą „makabriškąjį sąrašą“. Šiame sąraše būtent ir aprašomi nekilnojamo turto objektai, kuriuose įvyko žiaurios mirtys.

XXI a. yra įdomus laikotarpis Rytų Azijos nekilnojamojo turto rinkoje. Dėl augančio gyventojų skaičiaus, gyvenamosios vietos darosi vis brangesnės. Tad matome savotišką prietarų ir moderniųjų laikų aktualijų susidūrimą. Tokiam susidūrimui kaip matome iš kelių pavyzdžių reikalingas nekilnojamo turto agentūrų išradingumas, didėjantis pirkėjų poreikis ir šioks toks abiejų pusių atvirumas pamesti senuosius prietarus.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus