#spalioŠiurpėsCiklai

#spalioŠiurpės: religiniai Kultai Azijoje

300 milijonų jenų apiplėšimas

Žodis kultas dažniausiai siejamas su nuo plačiosios visuomenės atsiskyrusia asmenų grupe, turinčią savitus, dažniausiai slaptus, ritualus ir “kitokį” gyvenimo būdą. Kultai, o taip pat ir kultai Azijoje, dažniausiai turi vieną charizmatišką lyderį, diktuojantį kulto gyvenimo būdą. Dažnai šie lyderiai kulto nariams siūlo dvasinį išganymą ir nušvitimą, o norint jį pasiekti reikia paprasčiausiai sekti ir vadovautis visomis kulto taisyklėmis. Nenuostabu, kad šios paslaptingos grupuotės ir su kultais siejami tragiški įvykiai kelia žmonių baimę ir įtarumą. Šiame #spalioŠiurpės straipsnyje trumpai apžvelgsime kaip atrodo keli keisčiausi ir šiurpiausi kultai Azijoje.

Džakartos Rojus. Indonezija

Kaip ir nemaža dalis religinių kultų, Džakartos Rojus tikina savo pasekėjus išgelbėjantis nuo pasaulio pabaigos. Kultas teigia, kad „tyruosius“ žmones į naująją Žemę kosminiu laivu išgabens pats arkangelas Gabrielius. Tiesa, Džakartos Rojus 2015 m. prezidentui Joko Widodo išsiuntė prašymą dėl leidimo šiam kosminiam laivui nusileisti prie Monu vadinamo nacionalinio Indonezijos paminklo.

Lia Eden, Džakartos Rojaus lyderė, Šaltinis

Džakartos Rojus turi savo tinklalapį, tačiau didžioji jo dalis yra parašyta indoneziečių kalba. Vis dėl to puslapyje galima rasti kulto narių atliktų tyrimų straipsnių. Vienas iš jų (galite skaityti čia) nupasakoja dievo apvalią formą, kitaip vadinamą „apelsino teoriją“. Kitame straipsnyje (galite skaityti čia) patalpintas Džakartos Rojaus viešas kreipimasis į NASA ir ESA (ang. European Space Society). Laiške aprašoma visatos, esančios kube, hipotezė ir tikina, kad „nors ši teorija nėra paties kulto sukurta, bet tai yra Dievo žodis, nes Dievo forma yra rutulinė“. (Komunitas Eden, 2016)

Nors pats kultas skaičiuoja 100 aktyvių narių savo rate, teigiama, kad tikinčių ateivių pranašyste narių yra maždaug penktadalis. Džakartos Rojaus lyderė Lia Aminudin, dar save vadinanti Lia Eden, du kartus buvo nuteista ir atliko kalėjimo bausmę už religinę šventvagystę – kartą 2006 m. ir kartą 2009 m. Šie teistumai buvo pagrindinė Džakartos Rojaus grupės sumažėjimo priežastis.

Susivienijimo Judėjimas. Kitaip: Moonies. Pietų Korėja

Oficialiai įsteigtas 1954 m. Susivienijimo Judėjimas arba Moonies yra vienas didžiausių religinių nekonformistinių kultų, kilusių Tolimuosiuose Rytuose. Šio kulto tikėjimas yra pagrįstas jo įkūrėjo Sun Miyung-moon parašyta knyga „Dieviškasis Principas“ (kor.: 원리강론, Weolli Gangnon). Pati religija yra apibūdinama kaip krikščionybės, konfucianizmo, šamanizmo ir anti komunizmo mišinys.

Susiviienijimo Judėjimo simbolis, Šaltinis

Sun Myung-moon teigia, kad būdamas 16 metų jis susitiko su Jėzumi ir buvo išrinktas tapti jo įpėdiniu. Taip pat teigia, jog yra kalbėjęs su Dievu, Buda ir Moze. Pati Susivienijimo Judėjimo bažnyčia garsėja dėl savo masinių vestuvių ceremonijų. Teigiama, kad šios masinės vestuvės yra būdas, suvienysiantis visas pasaulio religijas. Šis kultas taip pat yra įtrauktas į Gineso rekordų knygą dėl masyviausių pasaulyje vestuvių. Pirmą kartą 1988 m. – Seule sutuokus 6,516 vienodai apsirengusias poras ir antrą kartą 2009 m., kuomet keliose pasaulio vietose susituokė net 45,000 žmonės.

Kulto lyderis Sun Myung-moon prarado didelę dalį savo pasekėjų 1984 m., kuomet atsidūrė kalėjime dėl mokesčių vengimo JAV. Nemažai žmonių taip pat prieštaravo jo ir jo vaikų prabangiam ir ekstravagantiškam gyvenimo būdui. Po Sun Myung-moon mirties 2012 m. Susivienijimo Judėjimo kulto vidinės ir viešos veiklos po truputį pasitraukė iš viešosios sferos.

Aleph. Anksčiau: Shinrikyo. Japonija

Dauguma kultų, o taip pat ir kultai Azijoje, tiki neišvengiama pasaulio pabaiga. Skirtingai nei anksčiau aptartas Džakartos Rojus, 1984 m. įkurtas Aleph arba Shinrkyo kultas pasižymėjo kur kas žiauresniais būdais išsigelbėti nuo pragaro ir patekti į rojų. Asahara Shoko įkurto kulto nariai tikėjo, kad žmonės, nepriklausantys kultui, keliaus į pragarą, nebent bus nužudyti kulto narių.

Aum Shinrikyo apeigos, Šaltinis BBC

Aleph nariai buvo atsakingi už žiauriausiu Japonijoje laikomą teroro aktą, įvykdytą 1995 m. kovo 2 d. Šią dieną Tokijo miesto metro buvo paleistos nuodingos zarino dujos. Apsinuodijus mirė 13 žmonių, tūkstančiai liko sužaloti teroro išpuolio.

Per kelis mėnesius po pirmojo išpuolio buvo bandyta atlikti dar kelis tokio tipo išpuolius, tačiau kulto nariai buvo sustabdyti teisėsaugos. Dėl nehumaniškų poelgių kultas tarptautiniu mastu pradėtas laikyti teroristine organizacija. 2018 m. septyniems kulto nariams, įskaitant ir jų lyderį, buvo atlikta mirties bausmė už 1995 m. kovo 20 d. išpuolį.

Visagalio Dievo Bažnyčia. Kitaip: Rytų Žaibas. Kinija

Nors dažniausiai kultai Azijoje ir visame pasaulyje pasižymi tiesiog keistomis pažiūromis ir atsiskyrusiu nuo visuomenės gyvenimo būdu, vis dėl to kultai kaip anksčiau aprašytas Aleph ir Visagalio Dievo Bažnyčia yra laikomi ne tik nekonformistiškais, bet ir pavojingais visuomenei. Visagalio Dievo Bažnyčios kultas, kitaip dar vadinamas Rytų Žaibas, kinų yra laikomas vienu pavojingiausių kultų šalyje ir yra viešai uždraustas nuo 1995m. Taip pat tai yra vienas sunkiausiu tirti religinių kultų dėl savo itin užslėptos struktūros.

Keli agresyvūs incidentai yra siejami su šio kulto veikla. Visagalio Dievo Bažnyčia yra kaltinama masiniais žmonių grobimais, vykdytais 2002 m., eile riaušių ir užpuolimų 2012 m. ir moters, vardu Wu Shuoyan, nužudymu 2014 m. jai atsisakius duoti savo telefono numerį grupuotės „misionieriams“.

Svarbiausias kulto įsitikinimas – Dievo atgimimas kaip kinė moteris. Ši „inkarnacija“ yra labiausiai garbinama kulto dievybė. Egzistuoja savitas žmogaus istorijos suvokimas, tikima žmogaus nuodėme ir pasaulio pabaiga.

Skaitykite Toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus