#sausioSpalvosJaponija

#sausioSpalvos: Spalvų reikšmė japoniškame teatre

sausioSpalvos
Originalo autorius: Cottonbro: https://www.pexels.com/@cottonbro; pagal Public Domain licenciją. Pritaikyta ir adaptuota Tolimieji.lt

Vienas iš svarbiausių simbolių japoniškame teatre yra spalvos. Spalvos japoniškame teatre ne tik pasitarnauja sukuriant išraiškingus ir akį patraukiančius kostiumus, tačiau ir leidžia žiūrovams suvokti personažo charakterio bruožus ar rolę spektaklyje. Kiekviena spalva japoniškam teatre turi skirtingą reikšmę ir indikuoja skirtingas personažų charakterio savybes ar tikslus.

Skirtingos spalvos Kabuki veido makiaže

Kabuki yra tradicinio japonų teatro stilius, apimantis muziką, šokius ir dramą. Pradžioje Kabuki vaidino tik moterys, tačiau po 1629 metų Kabuki galėjo vaidinti tik vyrai. Vyrai atlikdavo tiek vyriškus, tiek moteriškus vaidmenis. Kabuki pasižymi savo išraiškingi veido makiažu, kuris yra vadinamas Kumadori.

Kumadori taip pat labai svarbu atitinkamos spalvos. Pagrindinės spalvos Kumadori makiaže yra juoda, balta, raudona, mėlyna ir ruda. Balta spalva yra padengiamas visas veidas, juoda spalva paryškinami veido bruožai, o raudona, mėlyna bei ruda atlieka veikėjo charakterio apibūdinimo funkcija.

Raudona spalva Kumadori asocijuojama su veikėju, kuris yra pagrindinis herojus. Taip yra todėl, jog raudona spalva Kumadori siejasi su teisingumu, drąsa ir stiprybe. Raudoną spalvą taip pat galime pastebėti torri vartuose bei japoniško teatro aktorių kostiumuose. Raudona spalva taip pat reiškia gyvybingumą ir karštakraujiškumą, o šiais charakterio bruožais dažnai pasižymi pagrindiniai veikėjai ir lyderiai.

Mėlyna spalva makiaže simbolizuoja blogį, būtent dėl to mėlyna spalva dažniausiai dažomi veikėjai, kurie yra blogi ar piktadariai antagonistai. Teigiama, jog tokio makiažo pasirinkimas yra būtent dėl pasakymo, jog „blogadariai neturi nei kraujo, nei ašarų“, todėl šių venomis teka mėlynas kraujas. Mėlyna spalva taip pat gali simbolizuoti liūdesį ar depresiją.

Ruda spalva dažniausiai yra naudojama kaip priemonė parodyti, jog šia padažytas asmuo yra oni (demonas) arba yokai (antgamtinė pabaisa).

Kabuki teatro kostiumas ir makiažas

Kitų spalvų svarba japoniškame teatre

Dar viena svarbi spalva japonų teatre, ypač kostiumuose, yra rožinė. Ši spalva atspindi ir vaizduoja jaunystę bei tokias geras emocijas, kaip linksmumą. Rožine spalva dažniausiai rengiamos jaunos merginos, kurių vaidmuo asocijuojamas su tyrumu ir naivumu.

Violetinė spalva teatre simbolizuoja kilmingumą. Taip yra todėl, jog seniau violetinės spalvos rūbus vilkėdavo tik itin kilmingi žmonės, kadangi violetinės spalvos dažus buvo itin sunku išgauti. Violetinės spalvos dažai buvo išgaunami iš augalo, vadinamo shigusa, kurį buvo itin sunku užauginti. Paprastiems žmonėms taip pat buvo uždrausta vilkėti violetinės spalvos drabužius, tačiau šiandien violetinė spalva kilmingumą daugiausiai atspindi teatre. Su kilmingumu taip pat buvo asocijuojama ir auksinė spalva.

Kol raudona spalva kostiumuose vaizduoja aistrą ir jėgą, taip pat, kaip ir makiaže, mėlyna spalva yra asocijuojama su blogomis emocijomis, pabrėžiant pavydą ar narsos trūkumą. Japoniškame Bunraku teatre, aktoriai dažniausiai rengiasi juodai, tam kad labiau pabrėžtų savo valdomas marionetes.

Japonų teatro Noh kostiumuose taip pat naudojami auksiniai, sidabriniai ir kitos spalvos siūlai, šiais sukuriant nuostabius gėlių raštus, kuriais papuošiamas karaori – išorinis kimono, kurį dėvi moteriškosios lyties personažai. Noh teatre taip pat svarbi ir balta spalva. Kadangi balta spalva Noh teatre yra tyrumo spalva, jei personažas dėvi du baltų apykaklių sluoksnius, tai reiškia, jog šie yra patys tyriausi personažai.

Noh teatro išorinis kimono Karaori

Spalvų reikšmė japoniškame teatre leidžia giliau įsigilinti į personažą scenoje, padeda atskleisti šio motyvus ir charakterį, taip pat padeda žiūrovui lengviau suvokti, kurie personažai atspindi gėrio, o kurie blogio pusę. Taip pat itin įdomu yra tai, jog japoniškame teatre spalvų reikšmė taip pat priklauso ir nuo istorinių faktorių, leidžiančių besimėgaujant teatru stebėti ir dalelę istorijos.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus