AktualijosTailandas

Studentų protestai Tailande: protestuotojai nesiruošia sustoti

Studentų protestai Tailande
Rugsėjo 19 d. Sanam Luange susirinkę demonstrantai protestuoja. Autorius: Milktea2020.

Studentų protestai Tailande, prasidėję 2020 metų vasario mėnesį, vis dar tęsiasi. Nors kovoti prieš monarchija Tailande yra itin pavojinga, demokratijos siekiančių protestuotojų tai nestabdo, o spalio 15 dieną Bankoke valdžia paskelbė itin „sunkią“ nepaprastąją padėtį.

Nepaprastoji padėtis

Paskelbus šia nepaprastąją padėti, Tailando valdžia uždraudė daugiau nei keturių žmonių susibūrimus ir informacijos, galinčios „sukelti baimę“ ar „paveikti nacionalinį saugumą“, skelbimą. Tačiau tai protestuotojus tik motyvavo aktyviau keliauti į gatves ir siekti demokratijos bei valdžios pasitraukimo. Nors protestus itin paaštrino valdžios atsakas į žmonių išsakytą nuomonę, prie visos situacijos rimtumo prisidėjo ir Covid-19 situacija, kurios metu itin daug žmonių neteko darbo. Dėl pandemijos taip pat nukentėjo ir šaliai svarbus turizmo sektorius.

Nors nepaprastoji padėtis ir riboja žmonių susirinkimų skaičių, nepanašu, jog tai užkirs protestuotojams kelią. Tačiau būtent dėl nepaprastosios padėties neveiksmingumo, Tailando valdžia ėmėsi ir kitų veiksmų, bandydama suvaldyti studentų protestus.

Tailando policija šaudo vandens patrankomis

Bandydama sulaikyti protestuotojus, priešriaušinė policija panaudojo vandens ginklus tam, kad išsklaidytų tūkstančius protestuojančių žmonių. Vandeniu buvo šaudoma būtent į tuos žmones, kurie protestuoti pradėjo po nepaprastosios padėties įvedimo. Nors studentų protestai Tailande trunka jau kelis mėnesius, tokios tramdymo priemonės ankščiau nebuvo panaudotos.

Protestuotojai teigė, jog vanduo, kuriuo buvo šaudoma buvo mėlynos spalvos, o šios sudėtyje buvo cheminių dirgiklių. Kai kurie protestuotojai nuo tokių policijos ginklų bandė gintis lietpalčiais ar skėčiais, tačiau dauguma protestuose dalyvaujančių žmonių buvo paaugliai, kurie pradėjus šaudyti vandens ginklais ėmė bėgti.

Dėl dalyvavimo protestuose buvo areštuota daugiau nei 40 žmonių, įskaitant pagrindinius studentų protestų lyderius, kuriems gresia tokie kaltinimai kaip maksimali septynerių metų kalėjimo bausmė.

Tailando jaunimo protestas 2020 m. Ratchaprasong sankryžoje Bankoke. Autorius: ฮินะจังปลดแอก.

Suėmimo leidimai taip pat buvo išduodami dviem protestuotojams, apkaltintiems bandymu smurtauti prieš karalienę po to, kai trečiadienį protestuotojai apsupo jos automobilį. Kaltinimai numato galimą mirties nuosprendį, jei bus nuspręsta, jog karalienės gyvybei buvo iškelta grėsmė. Tattep Ruangprapaikitseree, vienas iš nedaugelio studentų, kuris iki šiol nebuvo įkalintas, buvo areštuotas penktadienį, kuomet bandė pritraukti tarptautinės bendruomenės paramą.

Būtent dėl nepaprastosios padėties paskelbimo šalyje, policijai leidžiama iki 30 dienų sulaikyti protestuotojus be jokių kaltinimų ir be galimybės kreiptis į advokatus ar šeimą. Tai parodo monarchijos bei Tailando valdžios atsisakymą gerbti protestuotojų žmogaus teises. Clément Voule, JT specialusis asociacijų laisvės ir taikių susirinkimų laisvės pranešėjas, išreiškė susirūpinimą dėl represijų, teigdamas jog:

„Paskelbta „sunki nepaprastoji padėtis “ir areštai Bankoke slopina susirinkimų laisvę. Vyriausybė turi leisti protestuotojams naudotis savo teisėmis ir ieškoti dialogo, o ne juos slopinti“.

Vyriausybės ištikimybė monarchijai

Nors dabartinė vyriausybė Tailande valdžioje atsirado karinio perversmo metu, tai nesutrukdė šiai vyriausybei būti itin ištikimai monarchijai. Sekmadienį, spalio 18 dieną, protestuotojai penktą dieną iš eilės pažeidė nepaprastosios padėties nustatymus dėl susirinkimuose dalyvaujančių žmonių skaičiaus. Sekmadienį proteste prie Bankoko Pergalės paminklo susirinko apie 10 tūkst. žmonių, kurie pačiame sostinės centre blokavo eismą ir toliau siekė būti išgirsti.

Ministras Pirmininkas Prayut Chan-o-cha teigė, jog šis palaiko idėja dėl skubaus parlamento susitikimo, tam, kad išspręstų šalyje susidariusią politinę krizę, tačiau šis taip pat teigė, jog vyriausybė turi apsaugoti monarchiją, kadangi tai yra kiekvieno tailandiečio pareiga.

Tačiau tokie Ministro Pirmininko veiksmai susilaukė tik dar daugiau kritikos. Protestuotojai nepanašu, jog nori leistis į kalbas su vyriausybe, kuri neklauso ką šie nori pasakyti ir palaiko monarchiją, prieš kurią taip pat atsisuko protestuotojai.

Vyriausybės perspėjimas žiniasklaidai

Nuo Tailando policijos akiračio nepavyko pasislėpti ir Tailando žiniasklaidai. Policija nurodė Tailando nacionalinei transliavimo ir telekomunikacijų komisijai ištirti keturias vietos žiniasklaidos priemones būtent dėl to, jog šios pranešė apie įvykius protestų metu. Policija teigė, jog šių žiniasklaidos tinklų paskelbtas turinys gali pakenkti nacionaliniam saugumui, taikai ir visuomenės moralei, ypač taikant naujas nepaprastosios padėties priemones.

Policijos atstovas spaudai Kritsana Pattanacharoen taip pat paskelbė apie žiniasklaidos informacijos valdymo komiteto sudarymą, kurio užduotis bus ištirti visą žiniasklaidos informaciją, kuri gali „paveikti vidaus saugumą“. Tokiais būdais yra norima kuo nuosekliau kontroliuoti žiniasklaidą ir socialines medijas, kuriose taip pat plinta protestų atgarsiai. Nepanašu, jog vyriausybė ir protestuotojai keliauja kompromiso link, todėl vargu ar studentų protestai Tailande greitai ir sėkmingai baigsis.

Šaltiniai

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos