
Taivanas, arba Kinijos respublika, buvo įkurtas 1912 m. spalio 10 d. Nuo tada ši diena švenčiama paminėti valstybės įkūrimą. Kinija, arba Kinijos liaudies respublika, Taivano nepripažįsta kaip atskiros valstybės ir pastaruoju metu smarkiai padidino jai spaudimą pripažinti „vieną Kiniją“. Nesutarimai aukščiausią tašką pasiekė šių metų šventės minėjime Okeanijos valstybėje Fidžyje. Jos metu įvyko muštynės tarp Kinijos ir Taivano diplomatų.
Istorinė šventė
Spalio 8 d. Fidžio sostinėje Suvoje buvo surengta nacionalinės Taivano dienos šventė. Jos metu taip pat pasveikintas Fidžis, kurio Nepriklausomybės diena irgi švenčiama spalio 10 d., bei paminėtas dvišalių santykių penkiasdešimtmetis.
Šventėje dalyvavo virš šimto žmonių, tarp jų ir buvęs Taivano Ministras Pirmininkas, buvusi Pirmoji Ponia, partijų lyderiai, Parlamento nariai, tarptautinių organizacijų atstovai, vietinės kinų ir taivaniečių bendruomenės bei kiti. Renginį vedė Taivano atstovė Fidžyje Jessica Lee.
Tačiau šį pirmadienį Taivano Užsienio reikalų ministras pranešė, jog renginyje įvyko incidentas tarp Kinijos ir Taivano diplomatų. Incidentas baigėsi tuo, kad šventės metu sužeistas Taivano atstovas. Pranešama, jog dėl galvos traumos jis paguldytas į ligoninę.
Muštynės įvyko dėl dviejų Kinijos ambasados darbuotojų bandymo įsiveržti į šventės salę ir fotografuoti šventės dalyvius. Tai galimai buvo daroma siekiant išsiaiškinti, kurie Fidžio politikai dalyvavo renginyje. Taivano atstovas buvo sužeistas, kai bandė sustabdyti diplomatus. Pasak „The Guardian“, buvo iškviesta policija, bet muštynes pradėję Kinijos diplomatai nebuvo sulaikyti dėl diplomatinio imuniteto.
Kinijos atsakas
Kinija Taivano kaltinimus atmeta. Kinijos ambasada Fidžyje paskelbė oficialų pranešimą, jog tai Taivano atstovai provokavo netoliese dirbančius Kinijos diplomatus ir šventės metu sužeistas ne Taivano atstovas, o vienas kinų diplomatų.
Kol kas nėra oficialaus Fidžio vyriausybės pranešimo apie šį incidentą, bet žinoma, jog Kinijos ambasada pateikė skundą dėl Taivano atstovo veiksmų. Jame teigiama, kad Kinijos diplomatai buvo užpulti, kai bandė patekti į šventę. Ambasada taip pat pabrėžė, jog renginys prieštarauja „vienos Kinijos“ principui, kurio griežtai laikosi Kinija, o renginyje turėta Taivano vėliava yra netikra ir negaliojanti.
Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lijian Zhao teigia, jog Taivanas bando slėpti savo kaltę dėl įvykių šventėje, todėl kaltina Kinijos ambasados darbuotojus. Atstovo atsakymas į klausimą apie muštynes taip pat buvo griežtas: „Visų pirma, Taivanas Fidžyje neturi taip vadinamųjų diplomatų.“
Kinija renginį pasmerkė kaip bandymą tarptautiniame lygmenyje įtvirtinti „dviejų Kinijų“ arba „vienos Kinijos, vieno Taivano“ sistemą.
Nors Taivano santykiai su Fidžiu pastovūs jau pusšimtį metų, santykiai su kitomis Okeanijos valstybėmis dėl Kinijos įtakos darosi vis sudėtingesni. Pastaraisiais metais Taivano pripažinimą atšaukė ir dvišalius diplomatinius santykius nutraukė Saliamono salos ir Kiribatis.
Šaltiniai
- BBC, Kinijos ir Taivano įtampa kyla dėl diplomatų muštynių Fidžyje, 2020.
- Kinijos liaudies respublikos ambasada Fidžyje, Kinijos Liaudies Respublikos ambasados Fidžyje pareiškimas, 2020.
- The Guardian, Taivano pareigūnas ligoninėje po įtariamo Kinijos diplomatų „smurtinio išpuolio“ Fidžyje, 2020.
Toliau skaitykite
- Tolimieji, Vilniuje įkurtas Lietuvos – Taivano forumas, 2020.
- Tolimieji, Taivanas: „Stovėsime aukštai iškėlę galvas ir neišsigąsime“, 2020.
- Tolimieji, JAV ir Taivano atstovų susitikimas sulaukė Kinijos pasipiktinimo, 2020.
kokie diplomatiški diplomatai. 🙂