
2020 metų liepos 18 dieną keli tūkstančiai pasipiktinusių jaunų tailandiečių protestantų šalies sostinėje Bankoke susirinko prie Bankoko Demokratijos Paminklo, kur vyko Tailando jaunimo protestas. Protestuodami prieš dabartinę Tailando valdžią, žmonės reikalavo naujos konstitucijos, naujų valdžios rinkimų ir suvaržančių įstatymų pašalinimo.
Tailande vykstančio protesto priežastys
Protestai šalyje buvo paskatinti Prayuth Chan-ocha, tuometinio Tailando armijos vado, kuris 2014 metais įvykdė išrinktos valdžios perversmą. Prayuth Chan-ocha režimas pasižymėjo itin giliomis konservatoriškomis šaknimis bei armijos galia – Tailando visuomenė vis labiau piktinosi tokiu režimu.
2019 metais vykusiuose rinkimuose Prayuth Chan-ocha išlaikė savo, kaip ministro pirmininko vietą, tačiau pernykščių metų rinkimai, iki dabar yra vadinami laisvais, bet nesąžiningais. Tai sukėlė dar didesnį visuomenės nepasitikėjimą dabartine valdžia.
Protestus taip pat paskatino Tailando ekonomikos krizė, kilusi dėl COVID-19 pandemijos. Kaip teigė vienas iš protesto dalyvių vardu Sang: „Įstatymai gina turtuolius ir žmonėms nepalieka nieko“. Protestuotojo draugė, pasivadinusi Mee, taip pat išreiškė savo nuomonę, sakydama, jog „Turime išeiti į gatves, daugiau nebeturime iš ko rinktis“.
Liepos 18-ąją vykęs Tailando jaunimo protestas buvo suorganizuotas grupės, pavadinusios save „Liberation Youth” (liet. Išsivadavimo Jaunimu). Dauguma protesto dalyvių išties buvo jaunimas, teigiantis, jog konservatoriškas Tailando režimas trukdo atsirasti laisvai išraiškai ir sulaiko Tailandą nuo tobulėjimo.
Šeštadienio vakare protesto dalyviai naudodami savo telefonus švietė švieselėmis. Tuo metu fone girdėjosi garsiakalbiai, per kuriuos Bankoko jaunimas skandavo ir dainavo prieš dabartinę valdžią. Šis Tailando jaunimo protestas gali būti didžiausias Tailande vykęs protestas nuo 2014 metų Prayuth Chan-ocha sukelto valdžios perversmo.
Pandemijos pasekmės Tailande vykstančiam protestui
Kaip jau buvo minėta, itin didelis studentų aktyvumas taip pat kilo būtent dėl pandemijos pasekmių. Dauguma studentų, baigiančių mokslus būtent šį rugsėjį, žino, jog dėl pandemijos liks be darbo ir turės kęsti neturtą bei socialinio aprūpinimo stoką.
Ekspertai spėja, jog dėl pandemijos susilpnėjusių turizmo ir eksporto sričių Tailando ekonomika kris 10%. Tai turės itin skaudžių pasekmių Tailando vidurinei, bei darbo klasėms. Bandydama sustabdyti protestą, Bankoko policija per garsiakalbius leido nepaprastosios padėties įstatymo įrašą, aiškiai įspėdami, kad susirinkimą jie laiko neteisėtu.
Protestantai taip pat kritikavo valdžią teigdami, jog valdžia naudojo nepaprastosios padėties paskelbimą, kaip politinį ginklą. Tačiau šis protestas greitai iš gatvių pasklido ir internetinėje erdvėje, ypač Twitter platformoje, kur kasdien vis didėja įrašų prieš dabartinę Tailando valdžią.