KinijaKultūra ir menas

Tan Weiwei albumas kalba apie tabu temas Kinijoje

Tan Weiwei albumas
Tan Weiwei albumo "3811" viršelis

Žymi Kinijos dainininkė Tan Weiwei išleido savo naująjį albumą, pavadinimu „3811“, kurio pavadinimas reiškia moters amžių ir 11 dainų, esančių albume. Šis albumas yra ypatingas tuo, jog šio turinys kalba itin neįprastomis temomis Kinijai, tokiomis, kaip smurtas šeimoje, pagarba moterims ir patriarchija.

Tan Weiwei taip pat koncertuodama atliko savo naujausią dainą, pavadinimu „Xiao Juan“, kurios žodžiai kalba apie smurtą šeimoje ir aukų kaltinimo tradicijas Kinijoje. „Xiao Juan“ yra populiariosios muzikos stiliaus daina, kuri nuo savo išleidimo dienos susilaikė itin daug Kinijos moterų dėmesio.

Tan Weiwei albumo unikalumas

Per savo pasirodymą televizijoje, Tan Weiwei atlikdama naująją dainą scenoje kartu buvo su grupe moterų. Šios pasirodymo metu nusimetė prieš tai dėvėtus akinius nuo saulės, kaip simbolį, kad visuomenė pagaliau pažvelgtų į moteris, kaip į individualius žmones. „Xiao Juan“ yra žodis, kuriuo Kinijoje vadinamos moterys, kurios yra patyrusios įvairų smurtą.

Tokie dainos žodžiai bei pasirodymas yra itin retas reiškinys Kinijoje. Kalbėti tokiomis temomis dažnai vis dar yra tabu, net ir moterų tarpe, mat patriarchija Kinijos kultūroje yra itin stipri ir egzistuoja jau kelis tūkstančius metų.

Tan Weiwei albumas taip pat pasakoja įvairių moterų, tokių, kaip taksi vairuotojos, vienišos mamos, 12-metės mergaitės ar bilietų tikrintojos, istorijas. Albumas yra unikalus ne tik dėl to, jog šiame jaučiama itin stipri feminizmo įtaka, tačiau ir dėl to, jog jame pasakojamos paprastų moterų istorijos, stengiantis moterims sukurti vieningumo jausmą.

Vieni iš įsimintiniausių žodžių „Xiao Juan“ yra „Mūsų vardai nėra Xiao Juan, žinokite mano vardą ir jį atsiminkite“. Tokiais žodžiais dainininkė iškelia problemą, kad į smurtą patyrusias moteris yra žiūrima, kaip į vieną, didelę grupę, o ne kaip į individus, išgyvenusius smurtą. Labai dažnai smurtas šeimoje, ypač prieš moterį, yra nepastebimas arba į šį yra nekreipiamas dėmesys.

Kiti dainoje naudojami žodžiai taip pat kalba apie įvairias smurto aukas Kinijoje, tokias, kaip merginą, kuri buvo sudeginta, merginą, kuri buvo nužudyta savo vyro ir kurios kūno dalys buvo išmestos į upę, ar merginą, kurią šios vyras po nužudymo laikė šaldytuve. Tokiais žodžiais norima atkreipti dėmesį į egzistuojančią didžiulę problemą ir pavojų moterų sveikatai bei gyvybei.

Neapykanta moterims Kinijoje

Pekino moterų teisių grupės įkūrėja Feng Yuan teigia, jog itin daug blogų žodžių kinų kalboje savo sudėtyje turi „nü”, kas išvertus iš kinų kalbos reiškia „moteris”. Anot Feng Yuan, tai parodo itin gilią neapykantą moterims kinų kultūroje.

Tačiau Tan Weiwei daina Kinijoje taip pat susilaikė ir kritikos, kadangi yra žmonių, kurie nepritaria dainos tekstui. Žinoma, nėra keista, jog tokia daina susilaukė ir kritikos. Tokie reiškiniai, kaip neapykanta moterims yra itin giliai istorijoje įsišakoję, todėl ypač Kinijoje bandymas situaciją pakeisti, natūralu, jog susilaukia ir neigiamų pasisakymų.

Teigiama, jog nuo 2016 metų iki 2019 metų Kinijoje kas penkias dienas nuo smurto šeimoje mirė mažiausiai trys moterys. Nors 2016 metais Kinija išleido savo smurto šeimoje prevercijos įstatymą, tačiau apie itin daug smurto šeimoje atveju vis dar yra nepranešama. Būtent dėl to yra sunku sudaryti realią statistiką. Dažnai moterys, kurios patiria smurtą šeimoje taip pat nepraneša apie tai būtent dėl to, jog Kinijos kultūroje šeimos santarvė yra itin svarbi vertybė.

Taip pat Kinijoje yra itin svarbi ir „veido“ išlaikymo tradicija. Moterys nepraneša apie smurtą šeimoje norėdamos išlaikyti gerą ir ramų savo šeimos socialinį „veidą“ bei nenorėdamos savo šeimai užtraukti gėdos. Čia ir vėl galima pastebėti itin giliai Kinijoje įsišaknijusią neapykantą moterims.

Tačiau moterys Kinijoje išties vis dažniau kalba apie egzistuojančias moterų problemas. Kad ir kaip būtų, ne retai moterys sulaukia ne tik palaikymo, bet ir patyčių. Panašu, jog Kinijos visuomenė tik pradeda suvokti šioje egzistuojančias moterų problemas. Būtent dėl to pasikeitimai vyksta itin lėtai, o prevencijos ne visada yra efektyvios.

Sugrįžtant prie Tan Weiwei, tokie Kinijos žvaigždžių pasisakymai tabu temomis yra itin reti. Kinijos valdžia dažnai bando užblokuoti muziką su tokiomis žinutėmis, tačiau kol kas Tan Weiwei albumas nebuvo paveiktas galimų suvaržymų.

Kviečiame paklausyti „Xiao Juan“!

Tan Weiwei dainos „Xiao Juan“ pasirodymas

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Kinija