
Atokvėpis tatuiruočių meistrams: nuo šiol medicininės licencijos nebeprivalomos
Tatuiruočių meistrams nebereikės medicinos licencijų. Aukščiausiasis Teismas Japonijoje pirmą kartą nusprendė, kad tatuiravimas be medicininės licencijos nepažeidžia medicinos gydytojų įstatymų. Trečiadienį (2020 09 17) priimtame sprendime, Aukščiausiasis Teismas atmetė prokurorų apeliacinį skundą, dėl ieškinio Taiki Masudai, 32 metų vyrui, kuris tatuiravo žmones be medicininės licencijos. Aukščiausiojo Teismo nutarimu, vyrui buvo panaikintas apygardos teismo nuosprendis, pagal kurį vyrui būtų tekę sumokėti 150 000 jenų (~1211.40 eurų). Prokurorai teigė, kad tatuiravimas gali būti laikomas medicinos veiksmu, todėl tatuiruočių meistrai turi turėti medicinines licencijas.
Aukščiausiasis Teismas apibrėžė medicininius veiksmus, kaip “veiksmai, kurie laikomi medicininiu gydymu, tai tie veiksmai kurie gali pakenkti žmogaus sveikatai ar higienai, jeigu procedūra bus atliekama ne gydytojų”. Kalbant apie tatuiruotes buvo pasakyta, jog “ tatuiruotės reikalauja meninių įgūdžių, kurie skiriasi nuo medicininių įgūdžių ir negalima daryti prielaidos jog tatuiruotes gali atlikti tik daktarai.”, taip darydami išvadą, kad ši praktika nėra medicininė.
Pirmininkaujantis teisėjas Koichi Kusano sutikdamas taip pat pridūrė, jog reikėtų priimti naują įstatymą, turintį teisinių apribojimų tatuiruočių meistrams, siekiant išvengti tatuiruočių procedūrų keliamos rizikos. Šiuo metu Japonijoje nebėra jokių įstatymų ar apribojimų tatuiruočių meistrams, kaip tarkim higienos standartų laikymasis ir pan.
Taiki Masuda kova
Pagal Japonijos sveikatos ministerijos 2001 metais išleistą įstatymą, dėl higienos pavojaus fizinei sveikatai, tatuiruočių meistrai privalo turėti medicinos licenciją, norėdami daryti tatuiruotes. Įstatymo įvedimas iki 2013 metų, nors ir buvo išleistas, aktyviai nebuvo taikomas ir tatuiruočių meistrai toliau dirbo įprastai. Tačiau 2013 metais Osakoje buvo pradėti teisėsaugos reidai tatuiruočių studijose. Daugybė meistrų gavo pinigines baudas, buvo konfiskuotos jų darbo priemonės ir uždrausta toliau dirbti. Vienas iš tatuiruočių meistrų, Taiki Masuda atsisakė mokėti piniginę baudą ir kreipėsi į teismą ieškodamas teisybės.
Taiki Masuda, teigia jog norint daryti tatuiruotes, įstatymas turėti medicininę licenciją yra absurdas. Nors Japonijoje nėra jokių įstatymų draudžiančių tatuiruotes, šis įstatymas menininkams ir tatuiruočių meistrams, užkerta kelia į galimybę dirbti ir verčia visą amatą trauktis į pogrindį. Taiki Masuda, teigia, jog tai yra žmogaus teisių pažeidimas, individualumo išraiškos draudimas ir jog į tatuiruočių amatą privalo būti žiūrima, kaip į lygiavertį darbą.
Viešumas padėjo laimėti
Apskųsdamas bylą teismui, Masuda griebėsi viešumo, pradėjo apie šį įvykį kalbėti žiniasklaidai, sukūrė Facebook puslapį, pradėjo peticijas. Taiki Masuda rinko peticijas iš Japonijos ir Vakarų šalių, jo peticijos pavadinimas skambėjo taip: „Save tattooing in Japan“ (liet. Išgelbėk tatuiravimą Japonijoje). Bylos svarstymas ir teismai tęsėsi 5 metus, iki kol galiausiai Masuda laimėjo bylą ir Aukštesnysis Teismas pripažino jog tatuiravimas yra meno forma ir nereikalauja medicinos licencijos. Vėliau šis sprendimas vėl buvo apskųstas, bet apeliacija buvo atmesta ir Aukščiausiasis Teismas nusprendė, jog medicinos licencijos nėra privalomos tatuiruočių meistrams.

Tokiam auščiausiojo teismo sprendimui greičiausiai turėjo įtakos bylos viešumas, Vakarų susidomėjimas byla ir žinoma, artėjančios Olimpinės žaidynės. Be šių faktorių vargu ar Taiki Masudos byla būtų laimėjusi. Šios bylos laimėjimas leidžia lengviau atsikvėpti visiems tatuiruočių salonams ir jų meistrams. Viešas valstybės pripažinimas, jog tatuiruotės yra meno dalis ir saviraiškos būdas yra didelis žingsnis. Tai Japonijos visuomenės požiūrio į tatuiruotes keitimosi į gerąją pusę ženklas. Pasirašytų peticijų gausa, rodo, jog nemaža dalis Japonijos jaunimo tatuiruotes pripažįsta kaip kūrybą ir nesieja jų su kriminaliniu pasauliu. „Nors tatuiruočių palaikytojų ir yra mažuma, mažumos privalo būti ginamos ir globojamos valstybės, leisti daugumos nuomonei atimti laisvę kūrybai yra netoleruojama“, teigia Taiki Masudos advokatai.
Skaitykite toliau
- The Japan Times, Japonijos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, jog medicininių licencijų tatuiruočių meistrams nebereikės, 2020.
- Time Out, Japonijoje tatuiruočių meistrams nebereikės medicinos licencijų, 2020.
- The Japan Times, Tatuiruočių meistras legaliai krei[piasi į teismą prieš 2020 Olimpines žaidynes, 2017.
- The Japan Times, Tatuiruočių legalumo įššūkis gali pakelti tatuiruočių industrija Japonijoje arba pasiųsti ją į pogrindį, 2015.
- Tolimieji, Japonijos „Janki“ (sub)kultūra ir jos reikšmė.