AktualijosEkonomikaKinija

TikTok: grėsmė JAV nacionaliniam saugumui (2 dalis)

TikTok
TikTok. Fotografijos autorius: Solen Feyissa

Praeityje jau rašėme apie tai, jog šiuo metu viena populiariausių socialinių platformų „TikTok“ yra matoma kaip didžiulė grėsmė JAV. Per daugiau nei mėnesį situacija pasikeitė, tačiau situacija išlieka karšta ir labai neaiški. TOLIMIEJI.LT pristato pirmojo straipsnio papildymą su naujausia informacija.

Kas yra „TikTok“?

„TikTok“ yra šiuo metu viena populiariausių socialinių medijų platformų visame pasaulyje, skirta dalintis trumpais vaizdo įrašais su kitais šios platformos vartotojais. Manoma, jog nors didžioji dalis šios socialinės medijos vartotojų yra jaunimas, tačiau vartotojų gretose yra ir vyresnio amžiaus žmonių, ir net gi aktyvių pasaulinio lygio garsenybių.

Kinų kompanija „ByteDance“, pirmąją, tuo metu Kinijos rinkai skirtą šios soc. platformos  versiją „Douyin“ (kin. 抖音 Dǒuyīn) pristatė 2016 metais. Tačiau užsienio rinkai skirta socialinės medijos versija tapo prieinama visame pasaulyje tik 2018 metais. Tai įvyko po to, kai, kinų kompanija „ByteDance“ įsigijo panašaus formato socialinių medijų platformą „Musical.ly“ už 1 milijardą JAV dolerių ir ją sujungė su „TikTok“.

Kodėl „TikTok“ gali būti užblokuotas JAV?

Reali grėsmė slypi ne pačioje socialinės medijos platformoje, tačiau kaip ir kur yra saugomi vartotojų privatūs duomenys. Problema kyla tame, jog pagal įstatymus, Kinijos valdžios organams pareikalavus, Kinijoje registruotos įmonės turi jiems perduoti bet kokią informaciją. Kadangi įmonė, kuriai priklauso „TikTok“ yra kiniško kapitalo, kyla rizika, jog vartotojų duomenys atsiduria Kinijos Liaudies Respublikos teritorijoje esančiuose serveriuose. Tačiau šios socialinės platformos atstovai neigia saugodama JAV vartotojų duomenis Kinijos teritorijoje, o jų tinklaraščio 2019 metų įraše, nurodo, jog duomenys kaupiami JAV, su atsargine kopija saugoma Singapūro serveriuose.

Lemtingoji (?) Rugsėjo 15 diena „TikTok“ likime

Taigi, JAV prezidentas Donaldas Trumpas iškėlė ultimatumą „ByteDance“ kompanijai – „TikTok“ bus draudžiamas JAV, arba „ByteDance“ sutinka parduoti ir perleisti „TikTok“ JAV, Kanados, Australijos ir Naujosios Zelandijos operacijas amerikiečiams. Tai reiškia, jog šiose šalyse „ByteDance“ neturėtų jokios prieigos prie vartotojų duomenų ir viską kontroliuotų kompanija laimėjusi uždarą pirkimą. Tam buvo duota laiko iki Rugsėjo 15-tos dienos.

„Nepratęsiu termino. Ne. Rugsėjo 15 diena. Nebus duota jokio laiko termino pratęsimo.“

Iki rugpjūčio mėnesio vidurio rimtą dėmesį pareiškė viena JAV kompanija – „Microsoft“, tačiau mėnesio viduryje atsirado kita kandidatė perimti „TikTok“ į savo rankas – „Oracle“. Ši kompanija greitai patapo pagrindine kandidate, kadangi buvo pasiruošusi sumokėti daugiau nei „Microsoft“, o taip pat jau turėjo „ByteDance“ akcijų.

„ByteDance“ logotipas

Tiesa, Jūsų nuostabai ar ne, tačiau nuo pat pradžių rugsėjo 15-ta diena nebuvo matoma kaip ta diena, kuomet „TikTok“ likimas bus nuspręstas. Donaldas Trumpas žiniasklaidai ir pasauliui pažadėjo, jog veiksmų bus imamasi tądien, tačiau oficialūs rašytiniai vykdomieji įsakymai buvo nustatyti kitai dienai – rugsėjo 20.

Rugsėjo 13 diena – „Oracle“ laimi (?) „TikTok“ konkurse ir kiti įvykiai iki rugsėjo 20 dienos

„Oracle“ išryškėjus kaip pagrindinei kandidatei laimėti „TikTok“ operacijų valdymą Donaldo Trumpo nurodytose šalyse, į šį žaidimą prisijungė „Walmart“. Bendrovė užimanti pirmą vietą pasaulyje pagal gautas pajamas, prisijungė prie „Microsoft“ ir du milžinai, kartu stojo į kovą prieš „Oracle“.

Rugsėjo 13-tą dieną buvo paskelbta, jog „Oracle“ laimėjo konkursą. Tiesa, negalima to vadinti pirkimu-pardavimu, kadangi „Oracle“ po šio konkurso tampa „ByteDance“ technologiniu partneriu JAV rinkoje. Pagal pasiūlymą „Oracle“ gauna „TikTok“ mažumos akcijų paketa, o „ByteDance“ pasilieka nuosavybę didžiąjai daliai akcijų.

Rugsėjo 18-tą dieną JAV vyriausybė pranešė, jog nuo rugsėjo 20-tos dienos „TikTok“ bus pašalinta iš „Apple“ ir „Google“ internetinių parduotuvių. Trumpai tariant, programėlės bus nebeįmanoma atsisiųsti. Visgi programėlė JAV veiks iki lapkričio 12-tos dienos, o po to įsigalios visiškas draudimas „ByteDance“ funkcionuoti JAV. Vienintelis būdas to išvengti – kuo greičiau išspręsti operacijų perleidimo klausimą.

Tą patį penktadienį, rugsėjo 18-tą dieną, „ByteDance“ pateikė skundą Vašingono federaliniam teismui kuriame siekia užginčyti Donaldo Trumpo įsakymą uždrausti „TikTok“ veiklą. Kaip teigiama skunde, Donaldas Trumpas pervertino savo galią ir draudžia „TikTok“ dėl politinių priežasčių, o ne dėl grėsmės vartotojų saugumui.

Rugsėjo 19-tą dieną kompanija „Walmart“ prisijungia prie „Oracle“ ir gimsta naujas susitarimas kurį JAV prezidentas Donaldas Trumpas patvirtina. „Oracle“ tampa „TikTok“ technologiniu partneriu ir prižiūri duomenis, o „Walmart“ tampa komerciniu partneriu ir padeda sukurti naują JAV bendrovę „TikTok Global“.

Rugsėjo 20-tą dieną JAV Prekybos ir Komercijos departamentas išleidžia įsakymą, jog rugsėjo 20-osios terminas yra nukeliamas savaite vėliau, į rugsėjo 27-ąją dieną. Toks sprendimas argumentuojamas tuo, jog situacija sprendžiasi tinkama linke, tačiau tiesiog neužtenka laiko viskam įvykdyti.

„TikTok“ įvykiai po rugsėjo 20 dienos

Rugsejo 21-mą dieną JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, jog JAV privalo turėti „pilną kontrolę“ „TikTok Global“ valdyme ir veikloje. Čia prasideda nauji neaiškumai. Pagal pradinį susitarimą „Oracle“ priklausys 12.5 procento „TikTok Global“ akcijų paketo, „Walmart“ – 7.5 procento, likę 80 procentų – „ByteDance“.

Čia paaiškėja vienas iš pagrindinių netikėtumų šioje istorijoje. Dar prieš šį incidentą, 40 procentų „ByteDance“ priklausė JAV investuotojams. Įsikūrus „TikTok Global“, bendras naujos kompanijos, JAV investuotojų procentas sudarytų 53 procentus. Tai teoriškai reikštų, jog JAV priklausytų didžioji dalis šios kompanijos. „ByteDance“ teigia, jog jai priklausys didžioji dalis naujosios kompanijos. Tuo tarpu „Oracle“ teigia, jog „ByteDance“ įtaka ženkliai sumažės.

Rugsėjo 23-čią dieną vienas iš Kinijos naujienų portalų garsiai pasmerkė JAV bandymą perimti „TikTok“ veiklą JAV. Trečiadienį išleistame straipsnyje teigiama, jog tai ką daro JAV yra beveik tas pats lyg „reketuotojai spaustų kompaniją nesąmoningam ir nesąžiningam susitarimui“. Naujienų portalas atskleidžia tvirtą poziciją, jog „Kinija neturi jokių priežasčių sutikti su tokiu JAV reikalavimu, kadangi tai yra nesąžininga. Jei šis sandoris įvyks, JAV toliau taip elgsis ir su kitų šalių kompanijomis.“

Belieka laukti naujienų ir stebėti kaip toliau klostysis ši susitarimas tarp rinkos gigantų.

Skaityti toliau

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Aktualijos