Kinija

„Tiltas tarp Amerikos ir Kinijos krepšinio fanų“ – Yao Mingas

Yao Mingas
Yao Mingas 2006 metais. Nuotraukos autorius: Keith Allison

NBA (angl. National Basketball Association) yra laikoma prestižiškiausia krepšinio lyga pasaulyje. Kasmet dėl NBA lygos čempionų žiedų varžosi 30 komandų, kuriose maksimaliai gali būti registruojama 15 žaidėjų. Per visą lygos gyvavimo laikotarpį (daugiau nei 70 metų), NBA debiutavo vos tik 6 žaidėjai iš Kinijos. Sunku patikėti, jog iš šalies su tokia didžiule gyventojų populiacija, atsirado tik 6 NBA debiutavę žaidėjai. Nepaisant to, vienas kinas, Yao Mingas, paliko milžinišką pėdsaką NBA lygoje. Galima drąsiai teigti, jog vienas žaidėjas paliko daug ryškesnį palikimą lygoje, nei kiti penki sudėjus. Šiame straipsnyje aptarsime kokį pėdsaką krepšinio pasaulyje paliko Yao Mingas.

Yao Mingas į NBA lygą prisijungė 2002-ais metais ir buvo pašauktas Hjustono „Rockets“ pirmu numeriu tuometinėje naujokų biržoje. Čia Yao Mingas jau užfiksavo savo pirmąjį pasiekimą kuris buvo šiek tiek nestandartinis – tapo pirmuoju žaidėju lygos istorijoje kuris buvo pašauktas naujokų biržoje pirmu numeriu, tačiau nėra JAV pilietis ir nėra žaidęs krepšinio JAV universitetų komandose.

Yao Mingas
Yao Mingas 2008 metais. Nuotraukos autorius: Keith Allison

Nepaisant blankių pirmųjų krepšininko pasirodymų NBA lygoje, Hjustono „Rockets“ greit suprato, jog neprašovė pasirinkdami Yao Mingą. Jau pirmaisiais metais kinas žaidė Visų Žvaigždžių savaitgalio rungtynėse (angl. All-Star Game), o metų naujoko nominacijoje užėmė antrą vietą.

Prieš pradedant pasakoti apie Yao Mingo pagrindinius karjeros pasiekimus ir palikimą NBA lygoje, sunku nepaminėti kino fizinių duomenų. Naujagimis Yao Mingas svėrė penkis kilogramus, kas yra beveik dvigubai daugiau nei įprastai svertų naujagimis kinas. Kalbant apie krepšininką, dažnai imponuoja jo ūgis ir kyla klausimas – koks buvo Yao mingo ūgis? Sulaukęs dešimties metų Yao jau buvo užaugęs iki 165 cm ūgio, o NBA lygoje debiutavo būdamas 22 metų ir 229 cm ūgio. Su tokiu ūgiu Yao Mingas įėjo į NBA istoriją kaip ir vienas aukščiausių kada nors žaidusių krepšininkų, nusileisdamas tik rumunui Gheorghe Mureșan (231 cm).

Yao Mingo karjeros pasiekimai

Per savo 9 metus trukusią NBA karjerą, Yao Mingas 8 kartus buvo išrinktas į Visų Žvaigždžių savaitgalio rungtynes. Du kartus pateko į simbolinį antrąjį NBA žaidėjų penketą, ir tris kartus į simbolinį trečiąjį NBA žaidėjų penketą. 2016-ais metais krepšininkas buvo įtrauktas į NBA Šlovės Muziejų angl. (NBA Hall of Fame). Taip pat svarbiu pasiekimu galima išskirti tai, jog marškinėlius su 11-tu numeriu, kuriuo žaidė Yao Mingas, 2017-ais metais Hjustono „Rockets“ iškėlė į savo arenos palubes.

Labai realu, jog „Žvėrimi iš Rytų“ vadintas Yao Mingas per savo krepšininko karjerą būtų pasiekęs daug daugiau, tačiau atleto karjerą sugriovė traumos. 2005-tų metų gale krepšininkui pasireiškė kairės pėdos nykščio osteomielitas – infekcinė kaulo liga. Yao Mingui buvo reikalinga operacija, o po jos atrodo, jog viskas pradėjo tik labiau nesisekti. 2006-tų balandį krepšininkui lūžo kairės pėdos kaulas, o tų pačių metų gale – trauma dešiniajame kelyje. Yao Mingas po reabilitacijos sugebėjo grįžti, ir atrodė, jog trauma visiškai nesutrukdė, tačiau 2008-ais metais atletui buvo nustatytas stresinis pėdos lūžis, o po to situacija tikrai ryškiai suprastėjo – operacijos, reabilitacijos, trumpi sugrįžimai ir vėl naujos traumos. Galų gale, 2011-ais metais Yao Mingas pranešė, jog nutraukia savo NBA karjerą. Yao nedingo iš krepšinio pasaulio ir 2017 metais buvo išrinktas Kinijos krepšinio asocijacijos (angl. Chinese Basketball Association) prezidentu.

Kultūrinė Yao Mingo prisijungimo į NBA reikšmė

Kaip jau minėjome, per visą NBA lygos istoriją, vos tik 6 kinams yra pavykę debiutuoti lygoje, o iš jų 4 debiutavo po Yao Mingo. Milžino atėjimas į NBA, lygai reiškė naują žiūrovų bei fanų rinką. Yao Mingui dar būnant naujoku NBA lygoje, apie jį jau buvo kuriamas dokumentinis filmas – Yao metai (angl. The Year of the Yao), parašyta ne viena knyga – Yao Dao (angl. The Tao of Yao), Operacija: Yao (angl Operation Yao Ming). NBA lyga norėdama aktyviau įtraukti ir realizuoti Kinijos žiūrovų rinką, 2003-iais metais nusprendė naujovę – Visų Žvaigdžių savaitgalio rungtynių žaidėjų balsavimus pateikti ir kinų kalba. Galimai tai buvo viena iš priežasčių, kodėl Yao Mingas per savo karjerą buvo nepakviestas tik į vienerias Visų Žvaigždžių rungtynes.

Yao Mingas
Yao Mingas 2006 metais. Nuotraukos autorius: Keith Allison

Reaguodamas į Yao Mingo sprendimą baigti NBA karjerą, tuometinis NBA lygos pirmininkas David Stern pareiškė, jog Yao buvo „tiltas tarp Amerikos ir Kinijos krepšinio fanų“. Verta paminėti, jog Yao Mingą į NBA pašaukę Hjustono „Rockets“ taip pat užmezgė šiltus ryšius su Kinija. Klubas mini kiniškas šventes ir nuo 2015 metų yra oficialiai užregistravęs specialias aprangas Kinų Naujųjų metų šventės proga. 2017-2018 metais klube rungtyniavo kitas kinas – Zhou Qi. Įdomus faktas, jog dabartinis brangiausias Kinijos krepšinio asocijacijos žaidėjas, lietuvis Donatas Motiejūnas, buvo „nugvelbtas“ iš to pačio Hjustono „Rockets“ klubo.

Nepaisant tokio gražaus kontakto tarp Kinijos ir Hjustono „Rockets“, 2019 metais šis ryšys buvo sugriautas. Generalinis klubo direktorius Daryl Morey „Twitter“ platformoje išreiškė paramą Honkongui, kuomet vyko konfliktas tarp Kinijos ir Honkongo.

Be jokių abejonių galima teigti, jog Yao Mingas paliko didžiulį pėdsaką NBA lygoje. Nors atleto karjera ir buvo nutraukta anksčiau nei įprasta krepšininkams, tačiau NBA istorijoje ir fanų širdyse Yao Mingas liks dar ilgam.

Skaitykite daugiau:

Marius Vilūnas
Interesų sritys: Kinija, ekonomika, šalių įvaizdis
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Daugiau:Kinija