#vasarioVakaraiCiklai

#vasarioVakarai: Ar Vakarų valstybės turėtų nedalyvauti 2022 m. žiemos Olimpinėse žaidynėse?

Vasario Vakarai
Originalo autorius: Andrew Neel: https://www.pexels.com/@andrew; pagal Public Domain licenciją. Pritaikyta ir adaptuota Tolimieji.lt

Olimpinės žaidynės iš pažiūros yra renginys, apskritai nesusijęs su politika. Tačiau faktiškai galima pastebėti, kad pasaulio geopolitinė situacija daro stiprią įtaką Olimpinėms žaidynėms. Nuo 2020 metų vidurio, Vakarų valstybių žmogaus teisių aktyvistų ir demokratiją palaikančių politikų bei akademikų tarpe, vis dažniau keliamas klausimas: „galbūt Vakarų demokratiškosios valstybės turėtų nedalyvauti Kinijos rengiamose 2022 m. Pekino Olimpinėse žaidynėse?“

Olimpinių žaidynių ekonomika

Yra plačiai žinoma, kad Olimpinės žaidynės kainuoja milijonus eurų jas organizuojančiai valstybei. Žaidynėms reikalinga infrastruktūra, sporto stadionai, apgyvendinimas ir kitos, sportininkų ir žiūrovų antplūdžiui pakelti reikalingos, išlaidos gali būti sunkiai pakeliama našta silpniau ekonomiškai išsivysčiusiai valstybei.

Kitą vertus, Olimpinės žaidynės sukuria didelį skaičių darbo vietų, pritraukia investicijų į šalį. Taip pat šis renginys gali „pakelti organizatorės valstybės žmonių tautinį pasididžiavimą“ ir kai kuriais atvejais „pastebimas šalies BVP prieaugis dėl naujai įplaukiančių investicijų.“ (Overmeyer, 2017) Anot P. Overmeyer surinktų duomenų (Trofimovskaya, 2012; Brunet, Xinwen, 2008; Sands, 2008), investicijos, atkeliavusios į Pekiną ir Kiniją prieš 2008 m. Pekino Olimpines žaidynes, „teigiamai paveikė Kinijos ekonominį vystymąsi, ypatingai dėl didelių investicijų į technologijų, bankininkystės ir aptarnavimo sektorius.“ (Overmeyer, 2017)

Apskritai galima pastebėti, kad Olimpinių žaidynių organizavimo įtaka tiek Kinijos ekonomikai ir įvaizdžiui buvo teigiama. Dėl to natūralu tikėtis, kad 2022 m. Pekino žiemos Olimpinės žaidynės šaliai taip pat atneš pozityvius rezultatus.

Macdonald-Lauriel Instituto konferencija

2021 m. sausio 14 d. Kanados Macdonald-Lauriel institutas rengė internetinę konferenciją „A Way Forward, Part II: Defending Human Rigths in China“. Jos metu JAV, Kanados ir Europos profesoriai ir politikai aptarė ir pristatė idėjas žmogaus teisių Kinijoje tema. Taip pat pateikė siūlymus kaip Vakarų valstybės, kurios dažnai buvo vadinamos demokratiškosiomis, turėtų elgtis netolimoje ateityje, norint pasipriešinti ar užkirsti kelią nepalankiai mažumoms Kinijos vidaus politikai ir agresyviai užsienio politikai. Konferencijos metus kelis kartus buvo paminėtos ir 2022 m. Pekino Olimpinės žaidynės.

Profesorius Irwin Cotler, Raoul Wallenberg centro už žmogaus teises (ang. Raoul Wallenberg Centre for Human Rights) įkūrėjas, pristatydamas savo pranešimą apie galimą globalaus koordinuoto atsako Kinijai planą, skatino Vakarų valstybes „nedalyvauti 2022 m. Pekino Olimpinėse žaidynėse.“ (The Macdonald-Laurier Institute, 2020) Jis teigė, kad dalyvavimas šiame renginyje būtų „nedoras, kai (jas organizuojančios šalies) rėžimas įgalina tokio masto sistemingo masinio žiaurumo poelgius, įskaitant ir genocidą.“ (The Macdonald-Laurier Institute, 2020)

Genocidu jis vadina Kinijos Sindziango etninės mažumos Uigurų išnaudojimą, apie kurį per pastaruosius metus yra vis daugiau kalbama. Kai kurios valstybės jau atsisakė importuoti išnaudojamos mažumos gaminamas prekes iš Kinijos, kaip pomidorai. Prof. I. Cotler siūlymą parėmė ir kiti konferencijos dalyviai, nors šią informaciją reikia suprasti kaip siūlymą šalių vyriausybėms, o ne įvykdytą sprendimą. Pilną sausio 14 d. vykusios konferencijos įrašą galite pažiūrėti čia: A Way Forward, Part II: Defending Human Rigths in China.

Ar galima tikėtis Vakarų valstybių nedalyvavimo 2022 m. Pekino Olimpinėse žaidynėse?

Žvelgiant realistiškai, manau, yra maža tikimybė, kad didžiosios Vakarų valstybės rinksis nedalyvauti 2022 m. Pekino žiemos Olimpinėse žaidynėse. Šis renginys, jame dalyvaujančioms valstybėms, yra pelningas iš įvairių perspektyvų. Olimpinės žaidynės yra naudingos ekonomiškai, gali gerinti valstybių diplomatinius ir ekonominius ryšius, gerinti ir jų įvaizdį. Reikia tikėtis, kad tarptautinės ir vietinės valstybių žmogaus teisių organizacijos priešiškai pasisakys prieš šį renginį. Galima taip pat galvoti, kad nesikeičiant tautinių mažumų Kinijoje situacijai, nepakantumas Kinijai augs. Vis dėl to dar per anksti teigti, ar atsiras Pekino Olimpines žaidynes boikotuojančių Vakarų valstybių, bet akademikų ir žmogaus teisių aktyvistų balsai mato tai kaip galimybę didžiosioms Vakarų valstybėms parodyti savo poziciją Kinijos tautinių mažumų išnaudojimo klausimu.

Skaitykite toliau

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

0 Komentarų (-ai)
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus